USA. Ktoś wysłał do Trumpa kopertę. W środku mogła być silnie trująca rycyna

Amerykańskie służby przechwyciły m.in. zaadresowaną do Donalda Trumpa przesyłkę mogącą zawierać rycynę - śmiertelnie trujące białko. Koperty z rycyną wysłano też do Pentagonu.

Amerykańskie służby przechwyciły w poniedziałek trzy przesyłki, w dwóch z nich była śmiertelnie niebezpieczna trucizna.

Jedna, jak ustaliły nieoficjalnie media, adresowana była do sekretarza obrony Jamesa Mattisa, druga - do szefa operacji morskich admirała Johna Richardsona. Trzecią przesyłkę miał otrzymać prezydent Donald Trump.

Donald Trump miał dostać przesyłkę z rycyną

Jak donosi CNN, obecność rycyny w dwóch kopertach wysłanych do Pentagonu potwierdziły wstępne badania. Jak powiedział rzecznik Secret Service, trzecia przesyłka z substancją nie dotarła do Białego Domu.

Według CNN, przesyłki do Pentagonu i Białego Domu mogą pochodzić od tego samego nadawcy. Sprawę bada FBI.

Czym jest rycyna?

Rycyna to białko występujące w rączniku pospolitym, przy czym największe stężenie można znaleźć w nasionach tej rośliny.

Kontakt z rycyną może spowodować w początkowych objawach m.in. wymioty, biegunkę, gorączkę. Zgon może nastąpić w ciągu kilkudziesięciu godzin po zatruciu. Dawka śmiertelna to już ok. 0,5 mg substancji.

To nie pierwszy przypadek, gdy rycyna trafia do amerykańskich VIP-ów. W przeszłości próbowano ją przemycić m.in. w listach do Białego Domu w 2003 i w 2013 r.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o: