Groźny cyklon "medikan" dotarł do Grecji. Alerty dla mieszkańców i turystów. "Nie wychodźcie"

Śródziemnomorski cyklon medikan spowodował szkody w Grecji. Część dróg jest nieprzejezdna, wiele domów nie ma prądu. I chociaż jego siła słabnie, to niebezpieczeństwo nie minęło. Władze ostrzegają mieszkańców i turystów.

Śródziemnomorski cyklon medikan, spowodował przerwy w dostawach prądu w południowej części Peloponezu w Grecji. Niektóre tereny nadmorskie zostały zalane. Silny wiatr powoduje wyjątkowo wysokie fale. 

Grecja. Nieprzejezdne drogi, nie działają promy

W wielu miejscach południowego Peloponezu samochody z trudnością poruszają się po drogach. Część z tras jest nieprzejezdna. Siła wiatru na morzu dochodzi do 10 stopni w skali Beauforta, dlatego wprowadzono zakaz wypływania promów z portów w Pireusie, Rafinie i Lawrio.

Ostrzeżenia pogodowe dla Grecji

Cyklon skierował się w kierunku wschodniej Grecji. Władze apelują do mieszkańców i turystów odpoczywających w tym rejonie o zachowanie szczególnej ostrożności. Zalecają, aby nie wychodzili bez potrzeby z domów i nie jeździli samochodami przy złej pogodzie.

Ekspert od pogody, Tomasz Zubilewicz mówił w sobotę na antenie TVN24, że "impet niżu idzie w stronę Aten". Późnym popołudniem synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek podała, że cyklon stracił na sile i przestał być medikanem. Teraz to po prostu niż, w jego centrum jest ok. 1000 hektopaskali. 

Ale zagrożenie nie minęło! Niebezpieczeństwo niosą nawałnice z obfitymi opadami. Może dojść do powodzi i osunięć ziemi.

Zjawiska pogodowe w Grecji możecie śledzić na poniższej mapie Windy. Czerwień na mapie oznacza bardzo silny wiatr. Przybliżoną prędkość wiatru możecie odczytać z paska pod mapą. 

Cyklon medikan - czym jest?

Cyklon, który powstał nad południowymi rejonami Morza Śródziemnego, jest nazywany przez meteorologów medikanem (ang. mediterranean tropical-like cyclone). Tworzy się przy temperaturze poniżej 26 stopni, zwykle w okresie od września do stycznia, głównie nad Morzami Śródziemnym i Jońskim.

Więcej o: