Media: Ustalono trzeciego agenta GRU, który miał brać udział w ataku na Skripala

Atak nowiczokiem w Salisbury przygotowywała na miejscu jeszcze jedna osoba - pisze dziennik "The Telegraph". Według brytyjskich służb miał on przeprowadzić rekonesans.

Brytyjska gazeta informuje, że tamtejsze służby uważają, że zanim w Salisbury pojawiło się dwóch Rosjan, których Londyn oskarża o próbę otrucia Siergieja Skripala, w okolicy działał inny agent rosyjskich służb.

To miał być rekonesans. Do zadań mężczyzny należeć miały: szkic okolicy, w której mieszkał Siergiej Skripal, identyfikacja jego domu i odpowiedź na pytanie, których drzwi najczęściej używa, tak by napastnicy wiedzieli, którą klamkę pokryć zabójczą substancją.

Według dziennika mężczyzna przeprowadzający rekonesans również był funkcjonariuszem GRU. "The Telegraph" powołuje się na źródła w służbach. Londyńska policja odmówiła komentarza.

Sprawcą ataku odznaczony oficer GRU?

Siergiej Skripal to były podwójny agent, który przekazywał rosyjskie sekrety brytyjskim służbom. W marcu, w mieście Salisbury, przeprowadzono próbę zabójstwa na niego, przy pomocy silnie toksycznego środka nowiczok. Londyn o ten atak oskarża Kreml. Skripal i jego córka Julia byli o krok od śmierci. Później zmarła przypadkowa ofiara, Dawn Sturgess. Rosja ciągle zaprzecza, by miała cokolwiek wspólnego z wydarzeniami w Salisbury.

Służby ujawniły nazwiska, pod którymi podróżowali Rosjanie, jednak z zastrzeżeniem, że mogą być fałszywe. W tym tygodniu brytyjski portal śledczy Bellingcat napisał, że zidentyfikował prawdziwą tożsamość jednego z mężczyzn, którzy mieli otruć Siergieja Skripala. Mężczyzna ma być funkcjonariuszem GRU -  rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Portal pisze, że mężczyzna służył w Czeczenii. Miał otrzymać order Bohatera Federacji Rosyjskiej - najwyższe odznaczenie państwowe, zwykle wręczane przez samego prezydenta.

Produkował banknoty euro i sprzedawał je w internecie. Miał klientów w całej Europie

Więcej o: