Erdogan w Niemczech. Będzie przyjęty z honorami. Ale opozycja zapowiada bojkot, a Kurdowie protesty

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas wizyty w Niemczech przyjęty zostanie z honorami. Ale politycy kilku partii już zapowiedzieli, że zbojkotują jego przyjazd. W kraju szykują się też protesty przeciwko tureckiej głowie państwa.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w czwartek odwiedzi Niemcy. Oficjalna wizyta tureckiej głowy państwa odbywa się na zaproszenie prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Erdogan zostanie przyjęty z honorami wojskowymi, towarzyszyć jej będzie bankiet.

Na bankiecie zabraknie jednak polityków partii Zielonych, FDP, lewicy i AfD - wszyscy ogłosili bojkot przyjęcia na cześć tureckiego prezydenta.

Wizyta Erdogana w Niemczech. Protesty

W niemieckich miastach przeciwko dwudniowej wizycie demonstrowali też m.in. Kurdowie, którzy zapowiadają też wielkie demonstracje w Berlinie i Kolonii podczas pobytu Erdogana. Największa z nich może zgromadzić 10 tys. osób. Policja obawia się, że protesty mogą przerodzić się w zamieszki.

Recep Tayyip Erdogan podczas wizyty w Niemczech zamierza uroczyście otworzyć w Kolonii nowy, największy w Europie, meczet. Polityk zapowiedział też, że wizyta ma na celu poprawę stosunków dyplomatycznych z Berlinem.

Erdogan w Niemczech "niemile widziany"

Jak pisze agencja dpa, Erdogan nie wygłosi publicznej mowy. Kontrowersje w Niemczech polityk budzi szczególnie po nieudanym zamachu stanu w Turcji w 2016 r. 
Stosunki między krajami są napięte także po serii aresztowań niemieckich obywateli w Turcji, ale - podkreśla dpa - obie strony dążą do deeskalacji konfliktu.

Grupa "Erdogan not welcome" ("Erdogan niemile widziany") zarejestrowała protest na placu Poczdamskim w centrum Berlina w dniu przybycia tureckiego polityka. Kolejną demonstrację ta sama grupa zamierza również zorganizować następnego dnia.

Wyniki wyborów w Turcji. Erdogan ogłosił zwycięstwo

Więcej o: