Andrzej Duda w Nowym Jorku do Polonii: "Dziękuję za miłość do Polski"

Prezydent Andrzej Duda podziękował amerykańskiej Polonii za podtrzymywanie polskiej tradycji i kultury. Podczas uroczystości z okazji stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości w polskim konsulacie w Nowym Jorku prezydent mówił o Polsce jako o wolnym kraju, który odniósł sukces i ma powody do dumy.

Witając Andrzeja Dudę konsul generalny w Nowym Jorku Maciej Golubiewski przywołał postać Józefa Piłsudskiego i innych ojców polskiej niepodległości. - Mam nadzieje, że patrzą na nas z góry i są dumni z przywództwa pana prezydenta Andrzeja Dudy, który z tej samej co oni miłości do ojczyzny czerpie niespożytą siłę do służby naszemu narodowi - podkreślił konsul.

Andrzej Duda do Polonii: Dziękuję za miłość do Polski

Prezydent Duda dziękował mieszkającym w USA Polakom za to, że krzewili polskość wśród dzieci i podtrzymywali tradycję swojego kraju. Wyraził tez wdzięczność wszystkim, którzy osiągnęli sukces w Stanach Zjednoczonych przez co pokazali wielkość i wartość narodu polskiego.

- Mogę i chcę podziękować państwu wszystkim za miłość do Polski, poczucie związku z Polską, za przyjaźń z Polakami i z Polska i za wszystko to co żeście dla naszej wolności i niepodległości uczynili - mówił prezydent.

Duda spotkał się z ocalonym z Holocaustu

Andrzej Duda mówił o sukcesie gospodarczym naszego kraju wskazując między innymi na to, że jedna z agencji ratingowych przeniosła Polskę z grona rynków rozwijających się do państw rozwiniętych. - Niech Pan Bóg błogosławi Polsce i Stanom Zjednoczonym na najbliższe co najmniej 100 lat - zakończył swoje wystąpienie prezydent.

Podczas wizyty w konsulacie Andrzej Duda spotkał się także z Edwardem Mosbergiem, ocalonym z Holocaustu Żydem polskiego pochodzenia. Wcześniej z Mosbergiem Duda spotkał się w kwietniu. Podczas Marszu Żywych zrobili sobie poruszające zdjęcie.


Po ceremonii Prezydent Duda wraz z małżonką otworzył wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.

Więcej o: