Izrael odtajnił satelitę sprzed 30 lat. Tak wyglądał początek kosmicznego szpiegostwa

Izraelski program kosmiczny od początku był przedsięwzięciem głównie wojskowym, a co za tym idzie - utajnionym. Dopiero teraz, 30 lat od umieszczenia pierwszego satelity na orbicie, zostały ujawnione jego zdjęcia i informacje na jego temat.

Start pierwszego izraelskiego satelity miał miejsce 19 września 1988 roku z kosmodromu Palmachim. Na orbitę wyniosła go rakieta Shavit. Start zauważono za granicą i wywołał duże poruszenie, ponieważ Izrael w ten sposób dołączył jako ósmy do elitarnego grona państw zdolnych samodzielnie wynosić satelity w kosmos.

Izraelscy kosmiczni szpiedzy

W 1988 roku Izraelczycy nie ujawnili publicznie praktycznie żadnych informacji na temat startu i samego satelity Ofek-1. Spekulowano wówczas, że wbrew izraelskim zapewnieniom o misji doświadczalnej, był to satelita szpiegowski zdolny wykonywać zdjęcia obiektów na Ziemi. Jednak według odtajnionych teraz informacji, rzeczywiście było to urządzenie czysto eksperymentalne. Ofek-1 miał za zadanie przetestować szereg technologii niezbędnych do stworzenia pierwszego prawdziwego satelity szpiegowskiego.

Odtajnione zdjęcie satelity Ofek-1Odtajnione zdjęcie satelity Ofek-1 Israel Defense Ministry

Pierwszym prawdziwym kosmicznym szpiegiem był według Izraelczyków Ofek-3 wystrzelony w 1995 roku. Do dziś doszli do Ofek-11, który obecnie przelatuje co 90 minut nad Bliskim Wschodem i wykonuje szczegółowe zdjęcia obiektów ważnych z punktu widzenia wojska i wywiadu Izraela.

Przy okazji odtajnienia informacji na temat Ofek-1 Izraelczycy opublikowali też kilka zdjęć wykonanych w ostatnim czasie przez Ofek-11, aby pokazać, do czego doszli w ciągu 30 lat. Widać na nich pałac prezydencki, lotnisko i bazę wojskową w Damaszku. Taki dobór zdjęć można uznać za zawoalowaną groźbę, ponieważ izraelskie lotnictwo regularnie bombardowało lotnisko w syryjskiej stolicy oraz wiele baz wojskowych w Syrii. Pałac prezydencki dotychczas pozostał nietknięty, ale zdjęcie sugeruje, iż pozostaje pod obserwacją.

Odtajnione zdjęcie pałacu prezydenckiego w Damaszku wykonane przez najnowszego satelitę Ofek-11Odtajnione zdjęcie pałacu prezydenckiego w Damaszku wykonane przez najnowszego satelitę Ofek-11 /Israel Defense Ministry

Trudny start

Izraelskie satelity szpiegowskie są stosunkowo małe w porównaniu do na przykład amerykańskich czy rosyjskich. Te nowsze kosztują po około sto milionów dolarów. Mocno ograniczają je osiągi rakiet z rodziny Shavit. Ze względu na położenie geograficzne swojego państwa Izraelczycy muszą odpalać rakiety na zachód w kierunku Morza Śródziemnego, aby nie przelatywać nad wrogimi państwami arabskimi i izraelskimi miastami.

 

Oznacza to jednak start w kierunku przeciwnym do rotacji Ziemi. Zdecydowana większość rakiet jest odpalanych na wschód, dzięki czemu są wspomagane w nabieraniu prędkości przez ruch planety i mają wyraźnie lepsze osiągi.

Start rakiety Shavit-2 z satelitą Ofek-7Start rakiety Shavit-2 z satelitą Ofek-7 /Israel Defense Ministry

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: