Rosyjski samolot z 14 osobami na pokładzie zestrzelony. Strzelali Syryjczycy, ale Moskwa oskarża Izrael

Syryjska obrona przeciwlotnicza omyłkowo zestrzeliła samolot zwiadowczy Ił-20 z 14 osobami na pokładzie - potwierdziło rosyjskie ministerstwo obrony. Obwinia za to jednak Izraelczyków. Wcześniej o tym, że doszło do tragicznej pomyłki informowali Amerykanie.

Maszyna zniknęła z radarów nad Morzem Śródziemnym, około 35 kilometrów od wybrzeża Syrii. Ił-20 to maszyna zwiadowcza, głównie wykorzystywana do patroli nad morzem. Załogę stanowi kilkanaście osób, w zależności od potrzeb. Tym razem miało ich być na pokładzie 14.

Możliwe omyłkowe zestrzelenie

Rosyjskie ministerstwo obrony początkowo nie informowało o tym, co mogło być przyczyną nagłego zniknięcia Ił-20 i utraty kontaktu. Twierdziło jedynie, że stało się to w nocy z poniedziałku na wtorek.

Po kilku godzinach ministerstwo wydało jednak komunikat, w którym potwierdziło wcześniejsze nieoficjalne doniesienia z USA, iż doszło do tragicznej pomyłki. Iła zestrzeliła przez przypadek syryjska obrona przeciwlotnicza, kiedy próbowała trafić izraelskie myśliwce dokonujące nalotu na Syrię. Ił-20 miał zostać trafiony przez rakietę dalekiego zasięgu S-200.

Rakieta systemu S-200 w Syrii. Zdjęcie wykonane w latach 80. przez radzieckich doradców, którzy budowali syryjski system przeciwlotniczyRakieta systemu S-200 w Syrii. Zdjęcie wykonane w latach 80. przez radzieckich doradców, którzy budowali syryjski system przeciwlotniczy domena publiczna

Taka sama w 2001 roku wystrzelona podczas ukraińskich ćwiczeń nad Morzem Czarnym zboczyła z kursu i omyłkowo naprowadziła się na rosyjski samolot pasażerski. Zginęło wówczas 78 osób.

Teraz Rosjanie twierdzą, że choć to Syryjczycy odpalili rakietę, to winni są Izraelczycy. Według Moskwy jeden z izraelskich F-16 biorących udział w nalocie wykorzystał Ił-20 jako tarczę. Miał się ustawić za rosyjską maszyną celowo, aby rakieta systemu S-200 naprowadziła się na duży i bardzo widoczny dla radaru samolot zwiadowczy.

Syryjska obrona przeciwlotnicza od lat nie jest w stanie poradzić sobie z izraelskimi samolotami, które systematycznie atakują różne cele (głównie siły irańskie) na syryjskim terytorium. Izraelczycy stosują między innymi zaawansowane metody walki elektronicznej, bardzo utrudniające namierzanie i celowanie Syryjczykom. W takich warunkach o pomyłki nietrudno.

Wojna w Syrii. Rosyjskie lotnictwo bombarduje pozycje Państwa Islamskiego

Więcej o: