Tajfun Mangkhut zbliża się do Hongkongu, Florence też nie odpuszcza. Śmiertelny bilans rośnie

Do 27 osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych na Filipinach. To skutek przejścia przez kraj potężnego tajfunu Mangkhut, który teraz zmierza w stronę Hongkongu. Z kolei huragan Florence zabił w Południowej i Północnej Karolinie co najmniej 13 osób. Teraz może spowodować katastrofalne powodzie.

Tajfun Mangkhut przeszedł nad Filipinami zabijając 27 osób. Jak prognozowali synoptycy, Mangkhut był najsilniejszym w tym roku tajfunem, który uderzył w Filipiny. 

Mangkhut nadciąga nad Hong Kong

W wielu budynkach zerwane zostały dachy. Bilans strat to także zalane drogi i lokalne podtopienia. Najwięcej osób zginęło wskutek osunięć ziemi. Tajfun spustoszył rolniczą prowincję Cagayan na filipińskiej wyspie Luzon

Tajfun Mangkhut przeszedł przez FilipinyTajfun Mangkhut przeszedł przez Filipiny Fot. Wally Santana / AP Photo

W ciągu kilku godzin tajfun prawdopodobnie dotrze w pobliże Hongkongu, gdzie już teraz sparaliżowany został ruch lotniczy. Odwołano większość lotów, nie działa transport publiczny. Zagrożone są też miasta prowincji Guangdong. Łącznie ewakuowano pół miliona ludzi. Po raz pierwszy w znanym z hazardu regionie Makau pozamykano kasyna. Wiatr wieje z prędkością przekraczającą 200 kilometrów na godzinę.

Burza Florence nie odpuszcza. Możliwe rekordowe powodzie

Bardzo poważna sytuacja jest również w Stanach Zjednoczonych. W wyniku przejścia nad Południową i Północną Karoliną huraganu Florence zginęło co najmniej 13 osób. W Północnej Karolinie huragan przyniósł rekordowe opady - tak obfitego deszczu nie zarejestrowano tam od 20 lat. W znacznym stopniu już teraz wzrósł poziom rzek.

Huragan Florence może doprowadzić do katastrofalnych powodziHuragan Florence może doprowadzić do katastrofalnych powodzi Fot. Steve Helber / AP Photo

Huragan osłabł i stał się burzą tropikalną, prędkość wiatru wynosi teraz ok. 65 kilometrów na godzinę. Mimo to, w związku z obfitymi opadami, jakie ze sobą niesie, nadal stanowi ogromne zagrożenie dla obu stanów. - Niebezpieczeństwo powodziowe tej burzy jest dziś bardziej bezpośrednie niż wtedy, gdy pojawiła się na lądzie 24 godziny temu - mówił sobotę cytowany przez CNN Roy Cooper, gubernator Północnej Kalifornii.

Więcej o: