Supertajfun Mangkhut sieje spustoszenie na Filipinach. Są pierwsze ofiary śmiertelne

Supertajfun Mangkhut spowodował śmierć dwóch kobiet. Jak podaje agencja AFP, kobiety zginęły w wyniku osunięcia się ziemi ze zbocza wskutek ulewnego deszczu.

Supertajfun Manghkut dotarł nad Filipiny i przemieszcza się nad główną wyspą kraju - Luzon. Według wcześniejszych szacunków, zagraża ponad pięciu milionom osób. Są pierwsze informacje o zniszczeniach. We wschodniej części wyspy w wielu miejscach zerwane zostały linie wysokiego napięcia i zalane drogi. 

Manghkut nad ranem uderzył w położoną na wybrzeżu Luzon prowincję Cagayan. W stolicy regionu, według informacji przekazanych przez lokalne władze, wiatr zerwał z budynków większość dachów. Supertjafunowi towarzyszy wiatr wiejący z prędkością ponad 200 km/h. Z terenów najbardziej zagrożonych ewakuowano kilkadziesiąt tysięcy osób. Organizacje pomocowe zwracają uwagę, że na trasie tajfunu mieszka ponad milion osób żyjących na granicy ubóstwa.

Władze Filipin w ostatnich dniach apelowały do mieszkańców Luzon o przygotowanie się na żywioł, aby uniknąć tragedii z 2013 roku. Wówczas podczas przejścia nad Filipinami tajfunu Haiyan zginęło ponad 6000 osób. 

Supertajfun Manghkut kieruje się w stronę Hongkongu, gdzie dotrzeć ma prawdopodobnie nocą z niedzieli na poniedziałek.