Supertajfun Mangkhut zbliża się do Filipin. Trwa masowa ewakuacja, zagrożonych 5 milionów osób

Na Filipinach trwa ewakuacja mieszkańców terenów najbardziej zagrożonych przez supertajfun Mangkhut. Piętnasty i najsilniejszy w tym roku tajfun uderzyć ma w największą wyspę Filipin w sobotę nad ranem czasu lokalnego. Na trasie supertajfunu mieszka ponad 5 milionów osób.

Supertajfun Mangkhut zbliża się do północno-wschodnich Filipin. Jak podaje agencja Associated Press, zagrożonych jest 5 milionów mieszkańców tego kraju. W wielu rejonach trwają ewakuacje.

Synoptycy przewidują, że Mangkhut dotrze do wybrzeża w sobotę nad ranem i w pierwszej kolejności odczują go mieszkańcy prowincji Cagayan, położonej na wyspie Luzon. Wiele osób zabezpiecza swoje domy i gromadzi żywność.

- Ludzie kupują drewno, gwoździe, druty, sklejki i parasole - wylicza właściciel miejscowego hotelu Benjamin Banez. Dwa lata temu tajfun uszkodził jego budynek. - Modlimy się, by tym razem było mniej zniszczeń, chociaż wiemy, że Mangkhut jest bardzo silny - mówi.

Władze Filipin zaapelowały do mieszkańców o przygotowanie się na przyjście żywiołu i pozostanie w domach. Tereny, przez które przejdzie Mangkhut, to regiony wiejskie, w dużej mierze zamieszkiwane przez ubogą ludność. Wiele osób mieszka tam w prowizorycznych, lekkich konstrukcjach, które mogą łatwo ulec zniszczeniu przy silniejszym wietrze.

Tajfun zbliża się na początku sezonu zbioru ryżu i kukurydzy. Rolnicy starają się w miarę możliwości ratować uprawy.

Mangkhut zbliża się do Filipin

Supertajfun Mangkhut niesie ze sobą wiatr wiejący z prędkością ponad 200 km/h, a w porywach przekraczający nawet 250 km/h. Synoptycy prognozują, że w trakcie uderzenia tajfunu w wybrzeże wyspy Luzon fale morskie będą miały ponad 6 metrów wysokości. Mangkhut to jednak nie tylko wiatr, ale także intensywne opady deszczu, które mogą wywołać osunięcia ziemi i gwałtowne powodzie.

Synoptycy przewidują, że Mangkhut w poniedziałek dotrze do Chin. Wówczas jego siła nieco osłabnie - wiatr będzie wiał z prędkością ok. 175 km/h. Władze Hongkongu ostrzegają mieszkańców i zalecają śledzenie bieżących informacji meteorologicznych.

W trzech chińskich prowincjach - Guangdong, Guangxi i Hainan - ograniczono transport, a ludzie są przenoszeni w głąb lądu. Tylko w Guangdong utworzono niemal 4 tys. schronisk. Wstrzymano również przeprawy promowe między Gunagdong i Hainan. W prowincji Fujian zamknięto plaże.

Huragan Florence w Stanach Zjednoczonych

Filipiny przygotowują się na nadejście tajfunu, a do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych dotarł huragan Florence. Jest znacznie słabszy niż kilka dni temu, ale nadal bardzo groźny. Huragan wyrządził już pierwsze szkody.

Florence uderzył w rejonie stutysięcznego miasta Wilmington w Karolinie Północnej. Teraz powoli przesuwa się wzdłuż wybrzeża w kierunku turystycznej miejscowości Myrtle Beach. Prędkość towarzyszącego mu wiatru wynosi 140 km/h.

Przed nadejściem Florence władze USA wydały nakaz ewakuacji na obszarze zamieszkanym przez 1,7 miliona Amerykanów.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: