Kolejne sygnały radiowe nadchodzą z innej galaktyki. FRB 121102 wysłał 72 błyski

Sztuczna inteligencja pozwoliła naukowcom na wyłapanie szybkich fal radiowych, które wysyła obiekt nazwany FRB 121102 i choć trochę uporządkować wiedzę na jego temat. Według niektórych takie sygnały mogą być wysyłane przez obcą cywilizację.

W ramach programu Breakthrough Initiatives (jego współzałożycielem był Steven Hawking), którego celem jest badanie Wszechświata, prowadzony jest też projekt Breakthrough Listen - próba odnalezienia dowodów na istnienie pozaziemskiej inteligencji. Listem jest realizowane wspólnie z SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), innym projektem naukowym poszukującym kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami.

Jak poinformowano 10 września, badaczom udało się dokonać nie lada przełomu. Dzięki sztucznej inteligencji i zaawansowanym algorytmom, w ramach projektu Breakthrough Listen, udało się namierzyć 72 nowe szybkie błyski radiowe, pochodzące z nieznanego źródła. Do odnalezienia ich w kosmosie potrzebne było przeanalizowanie 400 terabajtów danych z 2017 roku.

Obiekt, który je wysyła, oznaczony jest jako FRB 121102 i od Ziemi oddalony jest o 3 miliardy lat świetlnych.

Zagadkowe FRB 121102. Inna cywilizacja czy gwiazda?

FRB 121102 to także jedyny znany ludzkości obiekt, który powtarza emisje radiowe. Badacze skupili się na FRB (fast radio burst), czyli szybkich sygnałach radiowych, będących silnymi i niezwykle krótkimi źródłami promieniowania radiowego.

FRB mogą generować gwiazdy lub czarne dziury, ale pojawiają się teorie, że mogą pochodzić od pozaziemskich cywilizacji. Dopiero od 2007 roku odkryto sygnały tego typu, przeważnie występują bez ostrzeżenia i są jednorazowe. Wyjątkiem jest właśnie wspomniany FRB 121102, który zaobserwowano po raz pierwszy w 2012 roku.

FRB 121102 powtarzał się od tamtego czasu kilka razy, w 2016 roku odnotowano aż 15 powtórzeń sygnału z tego samego miejsca. Naukowcy wskazują, że generować go może gwiazda neutronowa

Jak wskazują naukowcy, sygnały z FRB 121102 nie tworzyły regularnego wzoru, a to może pomóc w przyszłości w szybszym lokalizowaniu podobnych anomalii w kosmosie.

Niezależnie od tego, czy FRB okażą się sygnałami z pozaziemskiej technologii, Breakthrough Listen pomaga w przesuwaniu granic w zakresie naszej wiedzy o wszechświecie

- wskazują badacze w podsumowaniu opublikowanym na stronach Breakthrough Initiatives.

Więcej o: