Sześć elektrowni atomowych na drodze huraganu Florence. Naukowcy nie kryją obaw o jedną z nich

Na terenach, w które uderzy huragan Florence, znajduje się sześć elektrowni atomowych. Władze USA zapewniają, że nie ma zagrożenia bezpieczeństwa, aczkolwiek eksperci nie kryją wątpliwości.

We wschodnich stanach USA, zwłaszcza Karolinach: Północnej i Południowej, trwają przygotowania na żywioł, jaki niesie za sobą huragan Florence. Przymusowo ewakuowano już około 1,5 miliona ludzi, a huragan Florence został nazwany przez gubernatora Karoliny Północnej Roya Coopera "potworem".

- Wiatr i fale, które przyjdą z tym huraganem, będą silniejsze od wszystkiego, co dotychczas widzieliście - mówił Cooper.

Huragan Florence ma przyznaną czwartą kategorię w pięciostopniowej skali, niesie za sobą wiatr o prędkości do nawet 210 km/h. Według prognoz huragan Florence uderzy w wybrzeże USA w piątek 14 września, a później jego centrum przejdzie na ląd.

Huragan Florence. 6 elektrowni atomowych zagrożonych

Jak donosi CNN, na drodze huraganu Florence znajduje się aż sześć elektrowni atomowych. Siłownie jądrowe są położone w Północnej i Południowej Karolinie.

Jeff Byard z FEMA (Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego) zapewnił jednak, że agencja nie jest zaniepokojona tym faktem.

- Te elektrownie są utwardzone, mają zapasowe generatory. Oczywiście, śledzimy i monitorujemy rozwój sytuacji, ale w tej chwili nie skupiamy się na elektrowniach atomowych - oznajmił Byard.

Naukowcy mają obawy przed nadejściem huraganu Florence

Z kolei Union of Concerned Scientists, zrzeszające naukowców, ma wątpliwości co do bezpieczeństwa jednej z elektrowni atomowych przed nadejściem huraganu Florence. Według nich brakuje informacji na temat tego, czy siłownia jądrowa Brunswik w Północnej Karolinie wytrzyma skutki ewentualnej burzy lub powodzi.

Organizacja wskazuje, że nie są dostępne publiczne informacje na temat tego, że instalacje w Brunswik zostały zmodernizowane, by ochronić elektrownię atomową przed powodzią.

Obawy wokół bezpieczeństwa elektrowni atomowych spotęgowały wydarzenia z 2011 roku z Japonii, gdzie po trzęsieniu ziemi i tsunami doszło do uszkodzenia siłowni jądrowej w Fukushimie.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: