Raport dla episkopatu: ponad 3500 przypadków pedofilii w Kościele katolickim w Niemczech

Ponad trzech i pół tysiąca przypadków pedofilii dopuścili się niemieccy księża katoliccy od zakończenia drugiej wojny światowej. Wynika to z raportu zamówionego przez niemiecki Episkopat, do którego dotarł tygodnik "Der Spiegel".

Raport o pedofilii w Kościele katolickim sporządzony przez badaczy z trzech niemieckich uniwersytetów wskazuje, że od 1946 do 2014 roku co najmniej 1670 duchownych molestowało swoich nieletnich podopiecznych. W sumie odnotowano 3677 takich przypadków, w co szóstym doszło do gwałtu. Większość ofiar to chłopcy, ponad połowa z nich nie miała więcej niż 13 lat.

Autorzy raportu twierdzą, że rzeczywista liczba przypadków pedofilii w niemieckim Kościele katolickim może być wyższa, ponieważ wiele spraw było tuszowanych. Podkreślili też, że nie ma podstaw do stwierdzenia, iż problem pedofilii w Kościele został przezwyciężony.

Niemiecka Konferencja Biskupów zapowiedziała publikację raportu 25 września. W oświadczeniu wydanym w związku z upublicznieniem jego fragmentów przez media Episkopat oświadczył, że skala pedofilii w niemieckim Kościele katolickim jest przygnębiająca i zawstydzająca.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: