USA: nadciąga huragan Florence. Żywioł przybiera na sile. Ogłoszono stan nadzwyczajny

Do wschodniego wybrzeża USA zbliża się huragan Florence. Gubernatorzy Karoliny Północnej i Wirginii ogłosili stan nadzwyczajny i wezwali mieszkańców nadbrzeżnych miejscowości, by przygotowali się do potencjalnej ewakuacji.

Florence jest w tej chwili huraganem pierwszej kategorii, towarzyszy mu wiatr o prędkości 140 kilometrów na godzinę. Jego centrum znajduje się około tysiąca kilometrów na południe od Bermudów.

Huragan Florence - są pierwsze symulacje skutków

W najbliższych dniach siła huraganu Florence będzie rosła. Według meteorologów może stać się potężnym huraganem 4. kategorii z wiatrem o prędkości ponad 200 kilometrów na godzinę.

Meteorolodzy ostrzegają nie tylko przed silnym wiatrem. Symulacje wskazują bowiem również na znaczące opady deszczu ponieważ Florence przesuwa się bardzo powoli. W niektórych miejscach może spaść ponad 500 milimetrów deszczu, co oznacza groźbę powodzi. W Charleston w Karolinie Południowej rozpoczęto wydawanie worków z piaskiem. Władze przybrzeżnych miejscowości wzywają mieszkańców do zgromadzenia zapasów. Przygotowywany jest ciężki sprzęt do usuwania skutków żywiołu.

Dokładna trasa żywiołu nie jest znana. Najbardziej prawdopodobne jest uderzenie huraganu Florence w Karolinę Północną lub Południową albo w Wirginię. Możliwe jest jednak również, że huragan będzie przesuwał się wzdłuż wybrzeża, zahaczając o kilka stanów.

Przewidywana trasa huraganu Florence na infografice Weather Channel:

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Donald Trump nie odróżnia pogody od klimatu. Na czym polega różnica?

Więcej o: