Wybory w Szwecji. Wygrywają socjaldemokraci i Zieloni. Skrajna prawica trzecią siłą

Po podliczeniu prawie wszystkich głosów wybory parlamentarne w Szwecji wygrywa koalicja socjaldemokratów i Zielonych. Uzyskała ona minimalną przewagę nad koalicją partii centroprawicowych.

Przeliczono niemal wszystkie głosy oddane w wyborach w Szwecji. Koalicja socjaldemokratów i Zielonych zdobyła najwięcej głosów. Koalicja partii centroprawicowych osiągnęła wynik niewiele niższy. Żaden z tych bloków nie osiągnął większości, która pozwala mu rządzić, potrzebne będą dodatkowe rozmowy koalicyjne.

Antyimigranckie, skrajnie prawicowe ugrupowanie o neonazistowskich korzeniach - Szwedzcy Demokraci - otrzymało 17,6 procent głosów. To wzrost o niemal 5 punktów procentowych w porównaniu z 2014 rokiem.

Szczegółowe wyniki wyborów w Szwecji

  • Partia Robotnicza-Socjaldemokraci (S) 28,4%
  • Umiarkowana Partia Koalicyjna (M) 19,8%
  • Szwedzcy Demokraci (SD) 17,6%
  • Partia Centrum (C) 8,6%
  • Partia Lewicy (V) 7,9%
  • Chrześcijańscy Demokraci (KD) 6,4% 
  • Liberałowie 5,5%
  • Partia Ochrony Środowiska-Zielonych (MP) 4,3%

Frekwencja w niedzielnych wyborach w Szwecji wyniosła 84,8 procent.

Pełne i ostatecznie wyniki wyborów w Szwecji są spodziewane w ciągu tygodnia. 

Wybory w Szwecji - zasady

Premier Szwecji i lider Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Stefan Lofven zaprosił opozycję do rozmów. Podkreślił konieczność współpracy i przekroczenia podziału na bloki "czerwono-zielony i centroprawicowy". Tymczasem lider centroprawicowej opozycji Ulf Kristersson wezwał Stefana Lofvena do ustąpienia ze stanowiska. Gotowość do rozmów koalicyjnych deklaruje już skrajna prawica.

Przed ostatnie cztery lata w Szwecji rządziła koalicja socjaldemokratów i Zielonych, a w latach 2006-2014 - liberalno-konserwatywna partia Moderaci, tworząca Sojusz z kilkoma mniejszymi ugrupowaniami centroprawicowymi.

Na 349 mandatów w parlamencie, riksdagu, 310 przypada ze stałych okręgów wyborczych, natomiast 39 to tak zwane mandaty wyrównawcze. Kraj podzielony jest na 29 okręgów wyborczych. 310 mandatów rozdziela się między okręgi wyborcze proporcjonalnie do ilości obywateli uprawnionych do głosowania w danym okręgu.

Mandaty wyrównawcze przydzielane są partiom politycznym w okręgach wyborczych po zakończeniu wyborów, w zależności od ilości głosów oddanych na reprezentantów poszczególnych partii. Próg wyborczy to 4 procent głosów.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: