Viktor Orban we Włoszech: Potrzeba nowej Komisji Europejskiej i odnowionego PE

Premier Węgier po rozmowach politycznych w Mediolanie oświadczył, ze Europa potrzebuje odnowionej Komisji Europejskiej i odnowionego europarlamentu, które podejmą skuteczną ochronę europejskich granic i zatrzymają niekontrolowaną migrację. O włoskim szefie MSW Matteo Salvinim powiedział: "To mój bohater".

Viktor Orban podczas konferencji chwalił włoskiego polityka za stanowczość ws. imigrantów. Przyznał, że Salvini był pierwszą osobą w krajach śródziemnomorskich, która pokazała, iż migracja drogą morską może zostać zatrzymana. - Bezpieczeństwo Europy zależy od jego sukcesu - powiedział Orban.

Z kolei Matteo Salvini skrytykował Francję za stanowisko w sprawie imigrantów, czyli odsyłanie tych, którzy usiłują dostać się do tego kraju przez przejście graniczne
Ventimiglia. Mówił, że Paryż powinien wykazać większą "solidarność i wrażliwość" w kwestii migracji i wezwał prezydenta Emmanuela Macrona do ponownego otwarcia granicy w Ventimiglia.

Salvini poinformował także, że rozmowy z Niemcami na temat odsyłania imigrantów, którzy przyjeżdżają przez Włochy i docierają do granicy niemieckiej, są w fazie końcowej. - Ważną rzeczą dla Włoch jest, by bilans przyjętych i oddanych imigrantów wynosiła zero. To znaczy możemy przyjąć z powrotem tylu imigrantów z innego państwa, ilu zostanie zabranych z Włoch - wyjaśniał Matteo Salvini.

Spotkanie Orban - Morawiecki w Warszawie. 'Polak, Węgier, dwa bratanki'