Wzruszające oświadczenie córki Johna McCaina. "Był bohaterem dla swojej małej dziewczynki"

"Dziś wojownik wchodzi w życie wieczne, witany przez tych, którzy odeszli przed nim" - napisała Meghan McCain, córka zmarłego senatora. Johna McCaina wspominają też dziennikarze wszystkich amerykańskich mediów.

Republikański senator John McCain zmarł w nocy z sobotę na niedzielę polskiego czasu, tuż po tym, jak zdecydował się, by nie kontynuować leczenia raka mózgu.

Córka senatora, Meghan McCain wydała wzruszające oświadczenie. "Byłam z ojcem w jego ostatnich dniach, on był w moich pierwszych. Przez 33 wspólne lata wychował mnie, uczył, poprawiał, pocieszał, dodawał mi siły i wspierał. Kochał mnie i ja kochałam jego. Nauczył mnie jak żyć. Jego miłość, opieka, stała i niezawodna, sprawiła, że z dziewczynki stałam się kobietą. A on pokazał mi, jak być mężczyzną" - napisała dziennikarka ABC News. 

Odejście ojca jest ogromnie smutne dla mnie, mojej mamy, braci i sióstr. Był wielkim ogniem, który jasno płonął, a my żyliśmy w jego świetle i cieple. Wiemy, że ten płomień będzie żył w każdym z nas. Dni i lata, które nadejdą, nie będą takie same bez ojca, ale będą dobre, wypełnione miłością, bo taki przykład nam dawał

- czytamy. McCain dodała, że wszystko, co osiągnęła, zawdzięcza ojcu. "John McCain, bohater dla republiki i dla swojej małej dziewczynki, trafi w miejsce wspanialsze niż cokolwiek na ziemi. Dziś wojownik wchodzi zaczyna swoje życie wieczne, witany przez tych, którzy odeszli przed nim, spotkać Stwórcę" - podsumowała i dodała cytat z "Ostatniej bitwy" C.S. Lewisa: "Sen się skończył: oto poranek".

Media o McCainie: "Ostatni lew Senatu"

Śmierć McCaina, który zmarł w wieku 81 lat po ponad rocznej walce z rakiem mózgu, jest szeroko komentowana przez amerykańskie media. Dziennikarze przypominają życiorys polityka - piszą o jego politycznej niezależności i zasługach dla Stanów Zjednoczonych.

"Ostatni lew Senatu" - pisze "New York Times". Dziennik podkreśla, że przez ostatnie pół wieku, John McCain był stałym uczestnikiem narodowych debat na różne tematy. "Chętny do spierania się z przyjaciółmi i wrogami, przez swój osobliwy temperament - czasami zły, często zabawny, zawsze żarliwy." - wspomina polityka Carl Hulse, szef działu waszyngtońskich korespondentów "New York Times'a".

Publicystka "Washington Post" Karen Tumulty przypominając niezwykłą karierę Johna McCaina, nazywa go "indywidualistą" w Senacie. Autorka zwraca uwagę, że polityk wywodząc się z rodziny o wojskowych tradycjach, "został wychowany do walczenia". Podkreśla, że senator w Waszyngtonie wchodził w spory z przeciwnikami zarówno po lewej jak i prawej stronie. "Kierował się kodeksem honorowym, co jednocześnie go definiowało i prześladowało" - pisze Karen Tumulty.

"Prawdziwy Amerykański bohater" - brzmi tytuł na internetowej stronie telewizji FOX News. "Świat będzie tęsknił za Johnem McCainem" - to z kolei wstęp do informacji na witrynie telewizji CNN. Dziennikarze zwracają uwagę na zasługi Johna McCaina z okresu służby w armii i walk w Wietnamie. Podkreślają jego niezłomność, gdy przebywał w niewoli i był torturowany. Wspominając polityczną drogę, publicyści zauważają, że mimo wieloletniej obecności na szczytach władzy i dwóch prób, nie udało mu się jednak wygrać walki o fotel prezydencki.

 

Więcej o: