USA z ogromnym problemem. CIA straciło kontakt ze wszystkimi informatorami z Kremla

Według "New York Times" CIA straciło kontakt ze swoimi współpracownikami na Kremlu. To spory problem dla Amerykanów: zbliżają się wybory do Kongresu i pojawiają się podejrzenia, że Rosjanie mogą chcieć w nie ingerować.

Amerykanie mają problem z pozyskiwaniem informacji wywiadowczych z Rosji. Jak donosi dziennik "New York Times", CIA straciło kontakt ze współpracownikami w Moskwie.

Wywiadowcze trudności powodują, że Amerykanie nie mają pełnej wiedzy na temat działalności rosyjskich służb i ich planów wobec Stanów Zjednoczonych. Chodzi przede wszystkim o możliwą ingerencję w zbliżające się wybory do Kongresu USA.

USA tracą informatorów przez agresywne działania Rosji?

"New York Times" pisze, że milczenie kontaktów wywiadowczych może być związane z bardziej agresywną niż do tej pory polityką Kremla w sprawie zwalczania szpiegów. Jako powód ostrzejszych działań przywoływana jest sprawa zamachu w Salisbury na byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę.

Inny możliwy powód to wydalenie z Rosji amerykańskich dyplomatów. Była to reakcja na taki sam krok wobec Rosjan w Stanach Zjednoczonych. Możliwe jest też, że rosyjski kontrwywiad przerzucił wszystkie siły właśnie na zwalczanie amerykańskiej agentury, tak by uniemożliwić jej pozyskiwanie informacji.

Rosyjskie ataki hakerskie w USA

Dziennik podkreśla, że kontakty wywiadowcze w gronie polityków w Moskwie pozwoliły zareagować na rosyjską ingerencję podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Firma Microsoft oraz Partia Demokratyczna informowały w ostatnich dniach o atakach hakerskich, które mogą mieć związek ze zbliżającymi się wyborami w Stanach Zjednoczonych. W pierwszym przypadku o wrogą działalność oskarżono wprost rosyjskie GRU. Moskwa zaprzeczyła.

Gina Haspel - kim jest szefowa CIA?

Publikacja "New York Times" może uderzyć w Ginę Haspel, która od tego roku szefuje Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Jeszcze przed objęciem tego stanowiska Haspel miała kiepską prasę, a problemy wywiadu mogą dostarczyć kolejnych argumentów jej krytykom.

W przeszłości Gina Haspel kierowała tajnym więzieniem agencji w Tajlandii, gdzie torturowano osoby podejrzane o terroryzm. Haspel miała też brać udział w niszczeniu taśm wideo, na których udokumentowano brutalne przesłuchania amerykańskiego wywiadu m.in. z Tajlandii i Polski.

Więcej o: