Lane zbliża się do Hawajów, wiatr osiąga 250 km/h. Poprzedni taki huragan był "pandemonium"

Huragan Lane jest najsilniejszym sztormem od 26 lat, który uderzy w Hawaje. Przy oku huraganu wiatr osiąga 250 km/h. Mieszkańcy szykują się na jego uderzenie w najbliższych dniach.

Na Hawajach otwarto schrony, mieszkańcy otrzymali alerty, zaczęły się ulewy. Do archipelagu na Pacyfiku zbliża się huragan Lane. Jeszcze do niedawna był to huragan kategorii 5 -  najsilniejszy w historii tak blisko wysp. Teraz żywioł osłabł, ale wciąż jest huraganem kategorii 4. Ostatni tak silny sztorm uderzył w wyspy w 1992 roku. Mieszkańcy wspominają huragan Iniki jako "pandemonimum".

Między czwartkiem a piątkiem Lane zbliży się do Dużej Wyspy Hawajów, gdzie wydano ostrzeżenia przed powodziami błyskawicznymi. W piątek dotrze do kolejnych wysp Maui, Molokai i Lanai. Tam sztorm może przenieść się na ląd. Niewykluczone, że Lane dalej skieruje się dalej na północny zachód nad wyspę O'ahu, gdzie leży stolica Hawajów - Honolulu. Do tego czasu huragan powinien osłabnąć. 

Jeszcze przed zbliżeniem się do Hawajów prędkość wiatru zmalała poniżej 250 km/, co oznacza obniżenie kategorii huraganu do 4. Możliwe, że jeszcze dziś huragan osłabnie do kategorii 3, co wciąż oznacza wiatr w o sile 178 - 209 km/h. 

Zobacz huragan na interaktywnej mapie pogodowej:

Marynarka gotowa do pomocy

Amerykańska marynarka wojenna w ramach zabezpieczenia przed huraganem wprowadza swoje okręty i łodzie podwodne z bazy Pearl Harbor. 

Wiceadmirał Brian Fort poinformował, że wszystkie jednostki, które są remontowane, wypłyną na otwarte wody. Pozostaną one w takiej pozycji, by móc udzielić pomocy po przejściu huraganu, jeśli zajdzie taka potrzeba.  

Temperatura burz huraganu Lane na zdjęciach satelitarnych w podczerwieni.

embed

Poniżej huragan Lane widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

embed
Więcej o: