Rosyjskie wojsko wzmacnia siły przy Nowej Ziemi? Media: Szukają zaginionej rakiety atomowej

Rosyjskie wojsko ma wykazywać wzmożoną aktywność w pobliżu poligonu atomowego na wyspie Nowa Ziemia. Według telewizji CNBC szykowane są poszukiwania atomowej rakiety Burewiestnik, która miała zaginąć podczas jednego z nieudanych testów. Na pokładzie mogła mieć reaktor i nie wiadomo, co się z nim stało.

Amerykańska telewizja powołuje się na swoich anonimowych informatorów, którzy mieli widzieć tajny raport służb wywiadowczych na ten temat. Ma chodzić o rakietę, która została odpalona podczas testu w październiku ubiegłego roku. Po kilku minutach miała wpaść do Morza Barentsa.

"Ciekawe ruchy statków"

Rosjanie twierdzą, że nowy typ rakiet - nazwany Burewiestnik - jest napędzany reaktorem jądrowym. Jeśli to prawda, oznaczałoby to, że ów reaktor znalazł się na dnie morza w nieznanym stanie.

- Jeśli by ją wydobyli w całości, mogłoby się obyć bez skażenia. Jednak wątpię w to, ponieważ uderzenie lecącej rakiety w wodę to gwałtowne wydarzenie. Podejrzewam, że coś wycieknie - stwierdził w rozmowie z CNBC Hans Kristensen, ekspert ds. broni jądrowej Federacji Amerykańskich Naukowców (FAS - Federation of American Scientists).

Według informatorów CNBC, w poszukiwania zaangażowano trzy okręty. Jeden ma być przystosowany do obchodzenia się z odpadami radioaktywnymi.

 - W tej okolicy na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy było dużo ciekawych ruchów statków - napisał na Twitterze Jeffrey Lewis, ekspert ds. broni jądrowej z Uniwersytetu Monterey. Część z nich miały uchwycić na zdjęciach satelity, które niedługo mają zostać opublikowane.

Kadr z filmu rosyjskiego ministerstwa obrony mający przedstawiać produkcję atomowych rakiet BurewiestnikKadr z filmu rosyjskiego ministerstwa obrony mający przedstawiać produkcję atomowych rakiet Burewiestnik MO Rosji

Wszystkie testy miały być nieudane

Rosjanie sprawy poszukiwań nie komentują. W ogóle zaprzeczają doniesieniom amerykańskich mediów na temat testów rakiety Burewiestnik, bowiem według Amerykanów wszystkie cztery dotychczasowe odpalenia i loty skończyły się awariami. Rakiety miały się rozbijać od kilku sekund po starcie do maksymalnie dwóch minut (pocisk miał wówczas przelecieć około 40 kilometrów, być może ten jest poszukiwany).

Rosyjskie wojsko twierdzi natomiast, że nowe pociski są już wstępnie produkowane i opublikowało nagranie mające pokazywać ich "linię produkcyjną". Nie ma jednak konkretnych informacji na ich temat. Sam fakt prac nad nimi ujawnił wiosną tego roku Władimir Putin podczas swojego orędzia telewizyjnego. Twierdził, że jest to rakieta z głowicą jądrową o napędzie jądrowym i "nieograniczonym" zasięgu oraz zdolności omijania systemów obronnych.

Deklaracje rosyjskiego prezydenta wywołały duże zdziwienie wśród ekspertów na całym świecie. Dotychczas nie było bowiem informacji o tym, aby ktokolwiek zdołał opracować odpowiednio mały i wydajny reaktor, który dałoby się zmieścić w kadłubie standardowej wielkości rakiety. Gdyby pocisk Burewiestnik rzeczywiście był taki, jak deklaruje Putin, to byłby bronią technologicznie rewolucyjną.

Szalony pomysł atomowej rakiety

Dotychczas najbliżej stworzenia czegoś takiego byli Amerykanie, którzy w latach 50. i 60. XX wieku pracowali nad pociskiem o nazwie Pluton (inaczej SLAM). Miał lecieć do celu w ZSRR na wysokości około stu metrów z wielką prędkością kilku tysięcy km/h, niszcząc wszystko na swojej drodze falą uderzeniową i zasypując promieniowaniem ze swojego niczym nieosłoniętego reaktora aby na końcu wyrzucić z siebie kilka lub kilkanaście głowic termojądrowych.

Tak miała wyglądać amerykańska atomowa rakieta SLAMTak miała wyglądać amerykańska atomowa rakieta SLAM Convair

Amerykańscy naukowcy zdołali stworzyć stosowny reaktor, który mógłby napędzać taki latający Czarnobyl. Urządzenie o nazwie Tory-IIC zostało przetestowane na pustyni w Nevadzie w 1964 roku.

Prototypowy reaktor Tory-IIC podczas testów na pustyni w USAPrototypowy reaktor Tory-IIC podczas testów na pustyni w USA LLNL

Jednak cała koncepcja pocisku została uznana za zbyt niszczycielską, nawet jak na czasy zimnowojennego wyścigu zbrojeń. Nie wiedziano jak można by w ogóle przetestować taką rakietę. Gdyby doszło do awarii systemu naprowadzania i skręciłaby na przykład w kierunku USA, to mogłaby wywołać trudne do oszacowania zniszczenia samym swoim przelotem. Program skasowano pod koniec lat 60., choć opracowany w jego trakcie reaktor został uznany za wielkie osiągnięcie.

Według nieoficjalnych informacji podawanych przez rosyjskie media, prace nad pociskiem Burewiestnik trwają natomiast od kilkunastu lat. Rakieta ma być jeszcze bardzo niedopracowana a pokazowe próby miały się rzekomo odbyć pod presją Kremla, wbrew pracującym nad bronią inżynierom.

Więcej o: