USA deportowały do Niemiec 95-letniego nazistę. Jakiw Palij ma mieć na sumieniu 7 tys. istnień

Jakiw Palij, 95-letni były strażnik niemieckich obozów zagłady, został deportowany z USA do Niemiec. Mężczyzna jest oskarżany o współudział w zamordowaniu minimum 7000 Żydów.

We wtorek Stany Zjednoczone deportowały 95-letniego byłego esesmana Jakiwa Palija (po zmianie tożsamości używał imienia Jakob) do Niemiec. Palij pojawił się rano na lotnisku w Duesseldorfie. Jak donosi "Deutsche Welle", Palij ma trafić do jednego z domów opieki w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Palij był strażnikiem w niemieckich obozach zagłady, w 2016 roku był na 10. miejscu listy najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy, którą sporządza Centrum Szymona Wiesenthala. Jest oskarżany przez amerykańskich śledczych i przez międzynarodowe organizacje żydowskie o współudział w zamordowaniu minimum 7000 Żydów.

Sprawa Jakiwa Palija. Mężczyzna ukrywał się przez długie lata

Jakiw Palij urodził się w przedwojennej Polsce w Piadykach (wówczas Polska, obecnie Ukraina). W 1941 roku na ochotnika wstąpił do SS. Szkolił się w nazistowskim obozie Trawniki. Po wojnie, zatajając swoją tożsamość, w 1949 roku trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał obywatelstwo. Na początku lat dwutysięcznych została ujawniona jego zbrodnicza przeszłość.

Od tego momentu Stany Zjednoczone próbowały go deportować do Niemiec. Jednak prokuratura niemiecka wielokrotnie odmawiała przyjęcia Jakiwa Palija, twierdząc, że nigdy nie był niemieckim obywatelem i że nie ma wystarczających dowodów jego zbrodni. Dopiero liczne interwencje amerykańskich polityków spowodowały, że Niemcy zgodziły się przyjąć byłego esesmana.

Nadal jednak nie wiadomo, czy niemiecka prokuratura oskarży go o współudział w zamordowaniu wielu tysięcy więźniów. Już raz prokuratura w Wuerzburgu umorzyła śledztwo wobec niego z braku wystarczających dowodów. Jak twierdzi "Bild Zeitung" przyjęcia byłego esesmana odmówiła wcześniej Polska i Ukraina (Palij nie ma określonej narodowości, może być traktowany jednocześnie jako Polak, jak i Ukrainiec).

Więcej o: