Czechy znalazły sposób na walkę ze smogiem. Władze Pragi zachęcają do picia piwa

Smog jest jednym z dużych problemów czeskiej Pragi. Władze wpadły więc na pomysł, by zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza poprzez zachęcanie mieszkańców do picia piwa. Ruszyła specjalna kampania, a na rynek trafiło piwo o wymownej nazwie "Praski pieszy".

Ratusz w czeskiej Pradze wpadł na dość niekonwencjonalny pomysł, który ma choć częściowo polepszyć jakość powietrza w mieście. Jak podaje portal Prazsky.denik.cz, z pomocą lokalnego browaru na rynku pojawiło się piwo "Pražský chodec" ("Praski pieszy"), towarzyszy mu szeroka kampania informacyjna.

"Praski pieszy" ma zachęcić mieszkańców Pragi do wyjścia po pracy na piwo, a potem powrotu do domu na piechotę lub z wykorzystaniem publicznego transportu. Dzięki mniejszej liczbie samochodów na ulicach miałoby zmniejszyć się zanieczyszczenie. Czechy są jednym z europejskich krajów, w których obowiązują wyjątkowo restrykcyjne limity trzeźwości dla kierowców - wynoszą one 0,0 promila.

Twórcy kampanii przekonują jednak, że jej celem wcale nie jest propagowanie picia alkoholu, ale zwrócenie uwagi na problem związany ze smogiem i sprowokowanie kierowców do zastanowienia, czy absolutnie zawsze muszą korzystać ze swoich aut.

Miasto przeznaczyło na akcję ok. miliona koron, czyli równowartość ok. 170 tys. zł. To jedno z wielu działań, które władze prowadzą, by zmniejszyć ruch uliczny. W jednej z poprzednich kampanii ratusz zachęcał do korzystania z taksówek.

Więcej o: