Włochy: Produkcja Prosecco będzie ograniczona. Plantatorzy wycinają lasy, oszukują na winorośli

Produkcja Prosecco będzie ograniczana - informuje włoski wiceminister rolnictwa. Masowość wyrobu doprowadza m.in. do niszczenia regionów, z których pochodzi musujące wino.

Prosecco to białe musujące wino, produkowane w dziewięciu regionach na terenie Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej. Prosecco to nazwa zarezerwowana dla win produkowanych wyłącznie tam. Jest też produkowane z konkretnego gatunku winogron - glera. Inne gatunki mogą stanowić maksymalnie 15 procent składu.

Jak podaje Forbes, od 1998 do 2008 roku produkcja Prosecco podwoiła się i wynosiła 150 milionów butelek. Sześć lat później wynosiła 300 mln butelek. Szacuje się, że w 2020 roku produkowanych będzie jeszcze 100 milionów więcej. Z innych źródeł wynika zaś, że produkcja już przekroczyła 500 mln butelek rocznie. 

- Rozwój Prosecco był gwałtowny, dał nam wiele możliwości, ale stworzenie monokultury spowodowało również problemy, które musimy rozwiązywać. Winiarze muszą być świadomi tego, że z czasem produkcja będzie ograniczana - powiedział wiceminister rolnictwa Franco Manzato w "Corriere della sera"

Minister dodał, że rząd opowiada się za zaostrzeniem zasad, które doprowadziły do rozprzestrzenienia się produktów "włosko-brzmiących", czyli np. nie zastrzeżony dla produktu regionalnego Parmesam, a Parmezan czy Parmesao.

Jak informuje "La Reppublica", masowość Prosecco może doprowadzić do opłakanych skutków - wycinania lasów, zbóż i sadów pod winnice oraz oszustw - przesadzania rosnących na Sycylii i w Apulli winorośli glera z korzeniami i sadzenie ich w rejonach produkcji Prosecco.

Najwyższej jakości Prosecco jest produkowane na wzgórzu Cartizze w gminie Valdobbiadene. Maleńkie winnice prowadzi około 140 plantatorów. Ziemia w tych okolicach jest jedną z najdroższych w całym kraju - do miliona dolarów za akr.

Więcej o: