Władimir Putin skradł show na ślubie szefowej MSZ Austrii. Świat obiegło jedno zdjęcie

Władimir Putin pojawił się na ślubie szefowej austriackiego MSZ. Wcześniej na Karin Kneissl wylała się fala krytyki za zaproszenie prezydenta Rosji. Ostatecznie ten ważny dzień w jej życiu przebiegł bez zakłóceń. Jedno zdjęcie z imprezy przykuło szczególną uwagę.

Złośliwi mogliby stwierdzić, że to niedobrze, gdy jeden z gości przyćmiewa pannę młodą w dniu ślubu. Patrząc na popularność jednego zdjęcia z soboty można jednak powiedzieć, że tak się niestety stało.

Dzisiaj w Austrii bowiem pojawił się prezydent Rosji Władimir Putin, jak zastrzegano "prywatnie", by wziąć udział w ślubie minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl. Później ruszył do Berlina na rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, które mają dotyczyć m.in. Donbasu i Nord Stream 2.

Władimir Putin zatańczył na ślubie szefowej MSZ

Szefowa austriackiej dyplomacji brała ślub z Wolfgangiem Mailingerem w Gamlitz w austriackiej Styrii. Na ceremonii pojawili się kanclerz Austrii Sebastian Kurz i wicekanclerz Heinz-Christian Strache. Kneissl sama miała zaprosić Putina na uroczystość.

Świat obiegło zdjęcie z wesela, na którym uśmiechnięta tańczy z prezydentem Rosji. Putin skradł jej więc show, choć pewnie bez jego obecności na ślubie sama uroczystość miałaby raczej lokalny, a nie globalny, wymiar.

Władimir Putin zabrał ze sobą do Austrii przedstawicieli chóru kozaków dońskich, by uświetnili uroczystość. Można ich zobaczyć w tradycyjnych strojach na zdjęciach zamieszczonych przez rosyjską ambasadę.

Krytyka Kneissl za zaproszenie dla Putina

Zanim jednak doszło do ślubu na austriacką polityk spadła fala krytyki za to, że spotyka się, nawet w "prywatnym" formacie, z przywódcą kraju objętego sankcjami, który dokonał aneksji Krymu.

Nie wiadomo, jaki będzie finał tej sprawy i czy Kneissl zapłaci polityczną cenę za ślub. Pojawienie się Putina ostro skrytykowały Ukraina i austriacka opozycja - donosi agencja APA, cytowana m.in. przez dziennik "Die Presse". Hanna Hopko, szefowa ukraińskiej komisji spraw zagranicznych, stwierdziła nawet, że w tej sytuacji "Austria nie może być neutralnym mediatorem dla Ukrainy".

Negatywnego nastawienia do tego zdarzenia nie ukrywał Pawło Klimkin, szef MSZ Ukrainy. Jednocześnie Klimkin, w języku niemieckim, napisał, że niezależnie od całej sytuacji, życzy swojej koleżance małżeńskiego szczęścia.