"Watykan odczuwa ból i wstyd". Stolica Apostolska reaguje na skandal pedofilski w Pensylwanii

Watykan odniósł się do raportu nt. pedofilii w Pensylwanii. - Te czyny były zdradą zaufania, która ograbiła ofiary z godności i wiary - napisano w oświadczeniu Stolicy Apostolskiej.

Raport nt. pedofilii w Pensylwanii ujawnił, że od lat 40 ubiegłego wieku co najmniej 300 duchownych dopuściło się molestowania nieletnich. Udokumentowano przypadki co najmniej tysiąca ofiar. W liczącym 900 stron raporcie śledczy zarzucają wysoko postawionym duchownym, w tym obecnemu arcybiskupowi Waszyngtonu kardynałowi Donaldowi Wuerlowi, systematyczne ukrywanie skarg na księży.

Watykan odniósł się do sprawy pedofilii w Pensylwanii

Do skandalu odniósł się Watykan. - Nadużycia opisane w raporcie były przestępcze i moralnie naganne - stwierdza w oświadczeniu Greg Burke, dyrektor biura prasowej Stolicy Apostolskiej. - Te czyny były zdradą zaufania, która ograbiła ofiary z godności i wiary - dodaje rzecznik. W oświadczeniu można przeczytać, że "Watykan odczuwa ból i wstyd" w związku z pedofilią w Pensylwanii. 

Burke w oświadczeniu przyznaje, że "papież Franciszek jest po stronie ofiar" i "zdaje sobie sprawę, jak te działania mogą wstrząsnąć wiarą i duchem wierzących". - Ofiary są dla niego najważniejsze. Kościół chce ich wysłuchać, by wykorzenić ten horror, który niszczy życie niewinnych osób - oświadczył Burke.

Rzecznik Watykanu stwierdził też, że ukarani powinni być "zarówno ci, którzy dopuścili się wykorzystywania, jak również osoby, które na to pozwoliły".

Więcej o: