Genua: pod gruzami zawalonego wiaduktu może znajdować się jeszcze 20 osób

Genua: pod gruzami zawalonego we wtorek wiaduktu może znajdować się jeszcze 20 ofiar. Dotychczas w trwającej cały czas akcji ratunkowej odnaleziono 39 zabitych i 16 rannych. Pogrzeby ofiar odbędą się w sobotę.

Prowadzący śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy w Genui prokurator Francesco Cozzi powiedział, że wbrew dotychczasowym szacunkom w rumowisku może znajdować się jeszcze nie 10, a nawet 20 ofiar.

Genua: pod gruzami wciąż może być nawet 20 ofiar

Prokurator szacunek ten oparł na liczbie zgłoszeń osób zaginionych, które miały jechać w czasie katastrofy wiaduktem, ale nie dotarły do celu i nie ma z nimi żadnego kontaktu. Nie jest jasne, ile samochodów znajdowało się w chwili katastrofy na 200-metrowym odcinku wiaduktu, który się zawalił. Zgodnie z najnowszymi szacunkami, mogło ich być 35, a nie 30, jak podawano dotychczas.

Prokurator Cozzi dodał, że na razie śledztwo nie dotyczy odpowiedzialności konkretnych przedsiębiorstw i osób za katastrofę. Włoski rząd obwinia za nią prywatne firmy zarządzające autostradami.

Ganua. Rząd obwinia firmy za katastrofę wiaduktu, odbierze koncesje

Wicepremier Włoch Luigi Di Maio po spotkaniu z premierem Giuseppe Contem i członkami centrum kryzysowego powiedział, że nie można ufać spółkom, które zarządzają autostradami, więc zostaną im odebrane koncesje.

- Rozpoczynamy procedurę odbierania koncesji prywatnym firmom zarządzającym autostradami. Kwestię odpowiedzialności pozostawiamy sądom, ale nie mamy czasu czekać na wolno działający wymiar sprawiedliwości - dodał z kolei premier Włoch.

Jak poinformował wicepremier Di Maio, rząd odrzucił ofertę firmy „Autostrade per Italia”, która zobowiązała się odbudować zawalony wiadukt w ciągu najbliższych 5 miesięcy.

- Wiemy, że firma nie wywiązała się z obowiązków konserwacyjnych. Dlatego zażądamy cofnięcia koncesji. Nie można płacić za przejazd autostradą i potem na niej zginąć - powiedział.

Di Maio podkreślił, że kilka lat temu koncesje zostały przedłużone bez przeprowadzenia konkursu. Dodał, że nieprzypadkowo warunki umowy koncesyjnej zostały otoczone tajemnicą.

Wczoraj z kolei włoski minister komunikacji nie wykluczył możliwości znacjonalizowania wszystkich włoski autostrad.

Włochy: pogrzeby ofiar i dzień żałoby narodowej po katastrofie wiaduktu

W sobotę odbędzie się uroczysty pogrzeb ofiar katastrofy wiaduktu w Genui. Władze ogłosiły wtedy dzień żałoby narodowej.

W Ligurii wprowadzono z kolei stan wyjątkowy, który potrwa rok. Oznacza, że region może liczyć na natychmiastową pomoc finansową, ulgi podatkowe i będzie traktowany przez aparat państwa na preferencyjnych zasadach.

Eksperci obawiają się, że mogą runąć pozostałe odcinki liczącego 1200 metrów wiaduktu, biegnące nad budynkami mieszkalnymi. W związku z tym ewakuowano ponad 600 osób.

Więcej o: