Władze w Libii zamknęły most bliźniaczy do tego z Genui. Dzieło tego samego konstruktora

Władze w Libii prawie rok temu podjęły decyzję o zamknięciu mostu Wadi el Kuf. Budowlę zaprojektował konstruktor odpowiedzialny za powstanie wiaduktu w Genui, który zawalił się we wtorek.

Most Wadi el Kuf, oddalony o około 20 kilometrów od miasta  Al-Bayda, budowany był między 1965 a 1972 rokiem. Zaprojektował go Riccardo Morandi. Ten sam konstruktor, który nadzorował prace nad powstaniem wiaduktu w Genui. 

W październiku 2017 roku most został zamknięty, ponieważ kontrola wykazała na nim pęknięcia, które mogły skutkować zawaleniem się konstrukcji.

Wadliwa konstrukcja mostu w Genui

Morandi przy konstrukcji obu wiaduktów wykorzystał autorską technologię sprężonego betonu o nazwie Morandi M5. Po kilku latach od otwarcia mostu w Geniu zaczęły pojawiać się pierwsze problemy. Jak można przeczytać na Wikipedii wiadukt od lat 70. był przedmiotem prac konserwatorskich z powodu pękania betonu. Problem dotyczył też podstawy mostu, która nie była stabilna.
Na pęknięcia w filarach mostu w Genui zwrócili uwagę użytkownicy mediów społecznościowych. Widać je na zdjęciach z Google Maps, zrobionych w 2017 r.

CZYTAJ TEŻ:

Przypomnijmy, we wtorek w Genui doszło do zawalenia wiaduktu. Ministerstwo transportu Włoch informowało początkowo o 22 zabitych. Dziś wiadomo, że w wyniku tej tragedii życie straciło co najmniej 39 osób, a 16 zostało rannych.

Więcej o: