Komisja Europejska podejmuje kolejny krok w działaniu w sprawie polskiego Sądu Najwyższego - podano w informacji prasowej. Chodzi o przejście w stan spoczynku sędziów powyżej 65 roku życia, co w efekcie skraca konstytucyjną, 6-letnią kadencję I prezes SN.
Komisja informuje, że przeprowadziła "dogłębna analizę" odpowiedzi Polski na wcześniejsze formalne zastrzeżenia KE. "Odpowiedź polskich władz nie zmniejsza wątpliwości prawnych Komisji" - czytamy w komunikacie.
"Komisja Europejska podtrzymuje stanowisko, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem UE, ponieważ podważa zasadę niezawisłości sędziowskiej, w tym nieusuwalność sędziów, a tym samym Polska nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z artykułem 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej"
- informuje Komisja.
KE informuje, że w związku z tym "przeszła do kolejnego etapu postępowania w sprawie naruszeń zobowiązań państwa członkowskiego". Teraz polskie władze mają miesiąc na podjęcie "niezbędnych środków w celu zastosowania się do tej uzasadnionej opinii". "Uzasadniona opinia" to pismo, które KE właśnie wysłała polskim władzom.
Jeśli rząd w warszawie nie podejmie "odpowiednich środków", KE może zdecydować o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.