Naukowcy zbadali meteoryt z Mauretanii. Może być starszy od naszej planety

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku przebadali meteoryt, który w 2016 r. odnaleziono w Mauretanii. Okazało się, że ma 4,56 miliarda lat, możliwe więc, że jest starszy od Ziemi.

Meteoryt NWA 11119 został odnaleziony w Mauretanii w grudniu 2016 r. Badania nad nim prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku. Wyniki ich prac, które trafiły do magazynu "Nature", są zaskakujące. - NWA 11119 to najstarszy meteoryt , jaki kiedykolwiek odkryto - powiedział w portalu sci-news.com profesor Carl Agee z Uniwersytetu w Nowym Meksyku, współautor raportu.

Meteoryt z Mauretanii może być starszy niż Ziemia

Na podstawie datowania izotopowego naukowcy oszacowali wiek meteorytu na 4,56 miliarda lat, jest więc duże prawdopodobieństwo, że skała jest starsza od Ziemi, której wiek szacuje się 4,54 miliarda lat. Trzeba jednak wziąć pod uwagę margines błędu, wynoszący 0,05 miliarda lat. - Pod względem mineralogii ta skała jest inna niż wszystkie, nad którymi dotychczas pracowaliśmy - stwierdziła Poorna Srinivasan, która jest szefem zespołu naukowców, badających meteoryt.

Wyjątkowość polega na tym, że NWA 11119 jest pierwszy odnalezionym meteorytem, który zawiera taką ilość trydymitu, czyli minerału z gromady krzemianów. - Stanowi aż 30 proc. objętości meteorytu. Taka ilość znajduje się jedynie niektórych skałach wulkanicznych na Ziemi - stwierdza Srinivasan. 

Na chwilę obecną naukowcy nie wiedzą, z jakiego obiektu oderwał się meteoryt, ale badanie izotopu tlenu pozwala twierdzić, że pochodzi on z naszego Układu Słonecznego i powstał w czasach, gdy układ planetarny był we wczesnej fasie kształtowania. Naukowcy nie ukrywają, że to bardzo ważne odkrycie, które stanowi kolejny krok w poznaniu mechanizmu tworzenia się planet.

Więcej o: