Orka po 17 dniach wypuściła martwe ciało dziecka. Jej żałoba może sprawić, że gatunek przetrwa

Orka Tahlequah pływała ze swoim dzieckiem przez ponad dwa tygodnie, co - zdaniem badaczy - było niespotykanym dotąd aktem żałoby. W sobotę została zaobserwowana bez ciała swojego młodego.

"Jej żałobna trasa dobiegła końca" - podało w komunikacie Center for Whale Research z wyspy San Juan w stanie Waszyngton. Badacze cieszą się, ponieważ jest "rozbrykana" i "energicznie goniła łososie razem ze swoimi towarzyszami stada". Nie stało się więc to, czego obawiali się badacze - Tahlequah nie opadła z sił i nie przestała jeść. 

"To zwierzę rozpacza"

Wyjątkowa żałoba orki poruszyła wiele osób na całym świecie. Młode, pierwsze od 2015 roku w jej stadzie, przyszło na świat 25 lipca. Niestety żyło tylko pół godziny. Od tego czasu orka podtrzymywała je tak, by nie opadło na dno Pacyfiku. 

- Nie da się tego zinterpretować w żaden inny sposób. To zwierzę rozpacza z powodu śmierci swojego dziecka i nie chce pozwolić mu odejść - mówiła biolożka Deborah Giles w rozmowie z "The Washigton Post".

Samo zachowanie nie było bezprecedensowe, ale po raz pierwszy widziano orkę, która tak długo nosiła swoje dziecko. Przepłynęła ze swoim stadem co najmniej 1000 kilometrów i wciąż unosiła martwe ciało, gdy opadało pod wodę.

Na ratunek najmłodszej orce

Społeczność orki między Vancouver a wyspą San Juan (ang. Southern resident killer whales) zmniejszyła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci do zaledwie 75 osobników. Stało się tak ponieważ ludzie wyłowili łososia, którym się żywiły, zajęli statkami miejsca ich żerowanie i zanieczyścili wodę. Badacze obawiają się, że pokolenie Tahlequah może być ostatnie.

Wyjątkowe zachowanie orki zwróciło oczy świata na wymierające stado i być może doprowadzi do działań mających na celu jego odratowanie. Jak podaje "The Times", władze i naukowcy pracują nad ratunkiem dla najmłodszego z przedstawicieli - trzyletniej orki Scarlet, będącej na skraju śmierci głodowej. Scarlet jest teraz namierzana, by podać jej naszpikowany antybiotykami pokarm.

Więcej o: