NASA wystrzeliła sondę Parker Solar Probe. To pierwszy w historii lot tak blisko Słońca

Sonda Parker Solar Probe wystrzelona w kosmos. Podczas 7-letniej misji okrąży ona Słońce 24 razy. Kosztowała NASA aż 1,5 mld dolarów.

Sonda Parker Solar Probe została wystrzelona przez NASA w niedzielę z przylądka Cape Canaveral na Florydzie o 3.31 czasu miejscowego. Sonda ma zbadać procesy cieplne zachodzące w rejonie Słońca, dolatując pierwszy raz w historii na tak bliską odległość.

NASA wystrzeliła ku Słońcu sondę Parker Solar Probe

NASA wystrzeliła sondę na pokładzie rakiety Delta IV Heavy w historyczną misję. Statek, który kosztował 1,5 miliarda dolarów, ma zbadać tajemnice burz słonecznych.
Podczas misji, Parker Solar Probe ma okrążyć Słońce aż 24 razy. Ma znaleźć się w rejonie korony gwiazdy. Do tej części atmosfery Słońca nie udało się dotychczas dotrzeć żadnemu urządzeniu, które stworzył człowiek.

Sonda ma zbliżyć się do Słońca na odległość 6 milionów kilometrów. Pobije w ten sposób utrzymujący się ponad 40 lat rekord misji Helios 2. Sonda w 1976 roku doleciała na odległość 7 razy większą.

Parker Solar Probe, krążąc wokół Słońca, ma nieustannie wykonywać pomiary. Naukowcy liczą, że dzięki wynikom będzie można zbadać przepływ energii cieplnej. To z kolei ma pozwolić lepiej rozumieć m.in. proces rozgrzewania się korony słonecznej i wzmagania się wiatru słonecznego.

Według planu NASA, misja sondy ma potrwać 7 lat.

NASA przebadała astronautów-bliźniaków. Okazało się, że pobyt w kosmosie zmienia DNA

Więcej o: