Sensacyjne odkrycie w Egipcie. Podczas remontu drogi w Luksorze odnaleziono nowego sfinksa

W pobliżu Doliny Królów w Egipcie odnaleziono nowego sfinksa. Antyczny posąg został odkryty przez przypadek. Na razie nie wydobyto go całkowicie z ziemi.

Zespoły świątynne Luksoru i Karnaku nad Nilem to jedne z najsłynniejszych zabytków starożytnego Egiptu. Leżą kilka kilometrów od Doliny Królów, gdzie znajduje się m.in. grobowiec Tutanchamona. Miasto właśnie wzbogaciło się o nowy zabytek. 

W trakcie renowacji drogi, która łączy dwa kompleksy świątynne, natrafiono na nowy zabytek - podaje egypttoday.com. Robotnicy odnaleźli sfinksa, czyli figurę mitycznego stworzenia z ciałem lwa i głową człowieka. 

Władze obecnie pracują nad wydobyciem sfinksa. Ma on zostać podniesiony. Na razie nie opublikowano zdjęć znaleziska, jednak Ministerstwo Starożytności zachęca turystów do odwiedzania miejsca wykopalisk i oglądania sfinksa. "The Independent" wylicza, że sfinks może pochodzić sprzed nawet 2500 roku przed nasza erą i liczyć 4000-4500 lat.

Trwający remont drogi między kompleksami świątynnymi ma poprawić ich dostępność dla turystów. Jego elementem jest też renowacja alei małych sfinksów z głowami baranów.

Jak pomóc swojemu zwierzakowi przetrwać najgorętsze miesiące?

Więcej o: