Trzęsienie ziemi na Lombok było tak silne, że część wyspy podniosła się o 25 centymetrów

W pobliżu epicentrum trzęsienia ziemi na Lombok - indonezyjska wyspa częściowo poniosła się o nawet 25 cm - wynika z danych NASA. W trzęsieniu o magnitudzie 6,9 zginęło co najmniej 387 osób.

Niespełna tydzień temu wyspę Lombok nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9. Według indonezyjskich władz, zginęło 387 osób. Liczba ofiar rośnie z dnia na dzień, gdyż służby wciąż przeszukują zawalone budynki i odnajdują kolejne ciała. Zniszczonych zostało kilkanaście tysięcy domów, a przeszło 150 tysięcy ludzi straciło dach nad głową.

Było to jedno z serii trzęsień na popularnej wśród turystów wyspie. Do pierwszego doszło 29 lipca. Silne wstrząsy były odczuwalne także na sąsiedniej wyspie Bali. Kolejny wstrząs o magnitudzie 5,9 miał miejsce w czwartek. 

Teraz naukowcy podają, że trzęsienie było tak silne, że zmieniło położenie samej wyspy. Naukowcy z NASA i Kalifornijskiego Instytutu Technicznego stworzyli mapę deformacji terenu wyspy po trzęsieniu i zmierzyli zmiany na jej powierzchni - opisuje agencja AP. 

embed

Na północy Lomboku, blisko epicentrum trzęsienia, ziemia podniosła się aż o 25 cm. W dalszych rejonach jest to 5-10 cm. Z mapy wynika, że na przeważającej części doszło do łagodnego obniżenia się terenu (o ok. 5 cm). Takie dane pomagają lepiej zrozumieć naturę zjawiska i odpowiadać na jego skutki. 

W wyniku trzęsienia 390 tys. ludzi - 10 proc. populacji wyspy - zostało bez dachu nad głową. Do niektórych części Lombok jeszcze nie dotarła pomoc. 

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Trzęsienie ziemi na Lombok było tak silne, że część wyspy podniosła się o 25 centymetrów
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl