Seattle. Mechanik ukradł samolot pasażerski i rozbił się. Poderwano myśliwce F-15

W amerykańskim stanie Waszyngton rozbił się pusty samolot pasażerski, uprowadzony przez pracownika lotniska w Seattle. Wg służb motywy działania 29-letniego mężczyzny, który ukradł maszynę linii Horizon Airlines, były "samobójcze" i nie miały podłoża terrorystycznego.

Samolot Bombardier Q400 rozbił się na słabo zaludnionej Ketron Island, na której znajduje się kilka domów. Wcześniej pracownik lotniska w Seattle ukradł maszynę, wystartował bez pozwolenia i latał w okolicy miasta. Na pokładzie nie było pasażerów.

Kiedy odnotowano nielegalny start samolotu z międzynarodowego lotniska w Seattle, Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej wysłało myśliwce F-15, by zabezpieczały lot skradzionej maszyny.

Lokalny szeryf napisał, że przyczyną rozbicia się samolotu było "robienie akrobacji w trakcie lotu lub brak umiejętności" mechanika, który ukradł samolot

W mediach społecznościowych opublikowano nagrania, na których widać lecący stosunkowo nisko  samolot, oraz ścigający go myśliwiec F-15.

Na Twitterze opublikowano też zdjęcia dymu nad prawdopodobnym miejscem rozbicia się samolotu oraz myśliwców, które poderwano w czasie zdarzenia.

Dziennikarz Jimmy Thomson opublikował fragmenty rozmów mężczyzny z kontrolą lotów. - Mam wielu ludzi, którym na mnie zależy, Będą rozczarowani, gdy usłyszą, że to ja to zrobiłem. Chciałbym każdego z nich przeprosić. (Jestem) tylko zepsutym kolesiem, pewnie mam kilka poluzowanych śrubek. Nie wiedziałem tego aż do teraz - mówi mężczyzna. Kontrolerzy lotów próbowali namówić 29-latka do wylądowania. Z kolei mężczyzna zapewnia, że "nie chce nikogo skrzywdzić". - Nie chce lądować. Miałem nadzieję, że to by było na tyle - mówi później. 

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.

Więcej o: