Załamanie pogody w Europie. We Francji ewakuacje, Niemcy nawiedziła "Nadine"

Chwilowo mijają upały w Europie, dzięki czemu zmniejszają się zagrożenia suszą i pożarami. Ale pogoda wcale nie jest łaskawa. Razem z ochłodzeniem przynosi ulewy, huragany i gwałtowne burze.

Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali ochłodzenia. Przyniosło ono nie tylko ulgę. Ulewne deszcze powodują lokalne powodzie we Francji, burza "Nadine" zniszczenia i paraliż komunikacyjny w Niemczech.

Setki ewakuowanych, jedna osoba zaginiona we Francji

Ulewne deszcze połączone z porywistym wiatrem nawiedziły w czwartek południe Francji. Lokalnie pojawił się również grad. Nawałnice przyszły tuż po tropikalnych upałach. 

Wyjątkowo silne opady spowodowały poważne podtopienia, a w niektórych miejscach - prawdziwe powodzie. Jak podaje France 24, w departamencie Gard ewakuowanych zostało 750 osób, w tym przynajmniej 184 osoby, które spędzały tam wakacje. Ogólna liczba ewakuowanych ze wszystkich regionów dotkniętych nawałnicami sięgnęła 1600 osób. 

Jedna osoba jest zaginiona - to 75-letni niemiecki turysta, który spędzał wakacje w departamencie Gard. 10 osób trafiło do szpitala z powodu obrażeń doznanych w trakcie nawałnicy lub z powodu hipotermii. 

W interwencje w samym departamencie Gard zaangażowanych było 240 strażaków, cztery helikoptery oraz wielu żandarmów i żołnierzy. 

Burza "Nadine" nawiedziła Niemcy

Załamanie pogody przyniosło niebezpieczne zjawiska również w u naszych zachodnich sąsiadów. W czwartkowy wieczór Niemcy nawiedziły ulewne deszcze oraz porywisty wiatr. Groźna pogoda sparaliżowała część kraju. Szczególnie dotkliwa była w Hanowerze i rejonie Morza Północnego. Tam wiatr osiągał nawet 140 km/h. 

Z powodu nawałnicy w czwartek czasowo zawieszono przyloty i odloty na lotniku we Frankfurcie. Opóźnienia miały miejsce jeszcze dzisiaj rano. Odwołana była również część połączeń kolejowych. Powalone drzewa zablokowały niektóre autostrady. 

Gwałtowne zjawiska zapowiadane dla całej Europy

Burze i nawałnice, które nawiedziły Francję i Niemcy, to prawdopodobnie dopiero początek. Przez Europę przewija się burzowy front, który przyniesie ze sobą gwałtowne wyładowania, ulewne deszcze, a niektórych miejscach również grad. W Niemczech na dziś również prognozowane są nawałnice, które tym razem nadejdą znad Francji. Burze prognozowane są m.in. dla Słowacji, Chorwacji czy Włoch. W Polsce także możemy spodziewać się podobnych zjawisk.

CZYTAJ TAKŻE: Ostatnie godziny upału, a po nich gwałtowne burze z gradem. Uwaga na ulewne deszcze

Więcej o: