Ołeh Sencow umiera w więzieniu. "Już nie wstaje z łóżka". Interweniuje Emmanuel Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron będzie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie Ołeha Sencowa - poinformował Pałac Elizejski. Do rozmowy ma dojść w piątek.

Emmanuel Marcon chce spotkać się z Władimirem Putinem po tym, jak świat obiegła informacja o katastrofalnym stanie zdrowia Sencowa. Przebywający w łagrze Ołeh Sencow, ukraiński reżyser filmowy od maja prowadzi strajk głodowy. Po trzech miesiącach Sencow jest bliski śmierci.

Sencow nie może już wstać

O tym, jak bardzo jest źle, informowała wczoraj jego kuzynka, która otrzymała od niego list. Więziony w Rosji ukraiński artysta napisał, że praktycznie nie wstaje już z łóżka i czuje, że zbliża się do śmierci. Sencow informuje też, że władze kolonii karnej przestały mu przekazywać listy. Niedawno adwokat reżysera Dmitrij Dinze poinformował, że u Sencowa postępuje anemia i ma on bardzo niski puls.

Za co został skazany Ołeh Sencow?

Ołeha Sencowa rosyjskie władze aresztowały w 2014 roku na Krymie i skazały m.in. za planowanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Więziony w łagrze na Syberii Sencow od połowy maja prowadzi protest głodowy. Domaga się uwolnienia ponad 60 Ukraińców więzionych w Rosji z powodów politycznych.

Rozmowa Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem ma odbyć się w piątek. Uwolnienia Sencowa domaga się wiele organizacji, m.in. Europejska Akademia Filmowa i Amnesty International.

Trump tłumaczy się z konferencji z Putinem. Winę zrzucił na przejęzyczenie, ale to mu nie nie pomogło

Więcej o: