Maria Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą w historii. Wyprzedziła m.in. Maryję

Polska uczona Maria Skłodowska-Curie w plebiscycie 100 najbardziej wpływowych kobiet w historii znalazła się na pierwszym miejscu. To wynik głosowania czytelników magazynu BBC History.

W uzasadnieniu podkreślono, że Skłodowska-Curie stworzyła nową naukę i jest dwukrotną laureatką nagrody Nobla. "Zmieniła świat nie raz, ale dwa razy" - czytamy.

Maria Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą w historii

- Skłodowska-Curie ma niezwykły wachlarz osiągnięć. Była pierwszą kobietą, która dostała nagrodę Nobla, pierwszą kobietą-profesor na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą, nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała drugą Nagrodę Nobla - wymienia Patricia Fara, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki. 

Fara zwraca też uwagę, że Maria Skłodowska-Curie zawsze napotykała przeciwności. - W Polsce jej patriotyczna rodzina ucierpiała pod rosyjskim zaborem. We Francji była podejrzana jako cudzoziemka i oczywiście, gdziekolwiek się udała, była dyskryminowana jako kobieta - opisuje prezes stowarzyszenia. 

W rankingu BBC History Skłodowska-Curie mogli głosować czytelnicy. To oni wybrali Marię Skłodowską-Curie. Polska uczona wyprzedziła nie tylko prawdopodobnie najbardziej znaną postać kobiecą czyli Marię z Nazaretu, lecz także Margaret Thatcher oraz m.in. Rosę Parks, legendarną afroamerykańską aktywistkę; Emmeline Pankhurst jedną z założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek i matematyczkę Adę Lovelace.

Pierwsza dwudziestka z rankingu BBC History:

 1. Maria Skłodowska-Curie
 2. Rosa Parks
 3. Emmeline Pankhurst
 4. Ada Lovelace
 5. Rosalind Franklin
 6. Margaret Thatcher
 7. Angela Burdett-Coutts
 8. Mary Wollstonecraft
 9. Florence Nightingale
 10. Marie Stopes
 11. Eleonora Akwitańska
 12. Maria z Nazaretu
 13. Jane Austen
 14. Królowa Budyka
 15. Diana, księżna Walii
 16. Amelia Earhart
 17. Królowa Wiktoria
 18. Josephine Butler
 19. Mary Seacole
 20. Matka Teresa 

To nowa era dla saudyjskich kobiet. W końcu mogą legalnie prowadzić auta

Więcej o: