W uzasadnieniu podkreślono, że Skłodowska-Curie stworzyła nową naukę i jest dwukrotną laureatką nagrody Nobla. "Zmieniła świat nie raz, ale dwa razy" - czytamy.
- Skłodowska-Curie ma niezwykły wachlarz osiągnięć. Była pierwszą kobietą, która dostała nagrodę Nobla, pierwszą kobietą-profesor na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą, nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała drugą Nagrodę Nobla - wymienia Patricia Fara, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki.
Fara zwraca też uwagę, że Maria Skłodowska-Curie zawsze napotykała przeciwności. - W Polsce jej patriotyczna rodzina ucierpiała pod rosyjskim zaborem. We Francji była podejrzana jako cudzoziemka i oczywiście, gdziekolwiek się udała, była dyskryminowana jako kobieta - opisuje prezes stowarzyszenia.
W rankingu BBC History Skłodowska-Curie mogli głosować czytelnicy. To oni wybrali Marię Skłodowską-Curie. Polska uczona wyprzedziła nie tylko prawdopodobnie najbardziej znaną postać kobiecą czyli Marię z Nazaretu, lecz także Margaret Thatcher oraz m.in. Rosę Parks, legendarną afroamerykańską aktywistkę; Emmeline Pankhurst jedną z założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek i matematyczkę Adę Lovelace.
Pierwsza dwudziestka z rankingu BBC History: