W Irlandii spłonęła łąka. Z popiołu wyłonił się napis. Cenna pamiątka z czasów wojny

Od tygodni Europa walczy z pożarami, które powodują ogromne straty. Jak się jednak okazuje, mogą mieć one również pewne plusy. W Irlandii np. pozwoliły odkryć zachowaną na wybrzeżu wiadomość z czasów II wojny światowej.

Jak informuje portal Science Alert, odkrycia dokonano na wzgórzach Bray Head w hrabstwie Wicklow na wschodzie Irlandii. Po ugaszeniu ognia okazało się, że znajduje się tam napis "EIRE", który w języku irlandzkim oznacza "Irlandia". Został on tam umieszczony podczas II wojny światowej i miał informować bombowce, że wlatują nad neutralne terytoria. Nad nim znajduje się ledwo już widoczna cyfra "8", która oznaczała numer punktu obserwacyjnego, wykorzystywanego przez Straż Obserwacji Wybrzeża.

Podobne wiadomości rozmieszczone były wzdłuż wybrzeży całej Irlandii. Część przetrwała do naszych czasów.  

Napis zauważyła Garda Air Support Unit, jednostka irlandzkiej policji, która przelatywała nad terenem po pożarze. 

To nie jedyne odkrycie dzięki upałom

W samej Irlandii dokonano po ugaszeniu pożarów jeszcze kilku znalezisk. Odkryto m.in. schrony z czasów I wojny światowej czy gospodarstwa z czasów Imperium Rzymskiego. W Niemczech, dzięki zmniejszeniu się poziomu wody w Elbie, odkryto amunicję pochodzącą z II wojny światowej, która leżała tam od 1945 roku. W Wielkiej Brytanii na wysuszonych trawnikach pojawiają się ślady ogrodów, domów i innych budowli, które kiedyś tam stały, np. w Gawthorpe Hall w Lancashire zauważono ślady układu wiktoriańskiego ogrodu. 

Las od wschodu do zachodu. Wielka Brytania zasadzi aż 50 milionów drzew

Więcej o: