Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku. NASA transmitowała je na żywo [WIDEO]

W piątek wieczorem mogliśmy obejrzeć całkowite zaćmienie Księżyca. Można je było oglądać gołym okiem lub, żeby zobaczyć więcej szczegółów, za pomocą transmisji na żywo, którą prowadziła NASA.

Zaćmienie Księżyca – oglądaj transmisję NASA

Dzięki Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w piątek wieczorem mogliśmy oglądać na żywo transmisję z całkowitego zaćmienia Księżyca. Choć lipcowe zaćmienie Księżyca było widoczne z Polski, transmisja NASA była ciekawsza, jeżeli chcieliśmy zobaczyć to zjawisko z różnych perspektyw. Bez względu na to, czy oglądaliśmy to zjawisko patrząc przez okno, czy też zerkając w ekran komputera, naprawdę warto było zobaczyć tegoroczne zaćmienie Księżyca. Tak długiego spektaklu, podczas którego Księżyc całkowicie znikł, nie zobaczymy przez kolejne 100 lat.

 

Zaćmienie Księżyca – lipiec 2018. Dlaczego to zjawisko jest takie wyjątkowe?

Zaćmienie Księżyca, które obserwowaliśmy w piątek wieczorem, było wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze, było to najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Działo się tak, ponieważ Księżyc był w swoim apogeum, czyli w punkcie na orbicie, które jest najdalej odsunięte od Ziemi. Z kolei Ziemia znajdowała się w największej odległości od Słońca. Po drugie, podczas piątkowego zaćmienia Księżyc zniknął całkowicie, ale zanim to nastąpiło, przybrał czerwono-pomarańczową barwę.

Całkowite zaćmienie Księżyca. Dzisiejsze zaćmienie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku!Całkowite zaćmienie Księżyca. Dzisiejsze zaćmienie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku! Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Zaćmienie Księżyca i inne atrakcje. Jakie zjawiska możemy obserwować na niebie?

Zaćmienie Księżyca było główna, ale nie jedyną astronomiczną atrakcją na piątkowym niebie. Jeżeli dysponowaliśmy odpowiednim sprzętem, mogliśmy także zobaczyć  Marsa, który znajdował się wyjątkowo blisko ziemskiego satelity. Ponadto w okolicy Księżyca widoczny był także Saturn oraz Jowisz.

Zaćmienie Księżyca 2018. Transmisja NASA jest już dostępnaZaćmienie Księżyca 2018. Transmisja NASA jest już dostępna Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: