Dzięki Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w piątek wieczorem mogliśmy oglądać na żywo transmisję z całkowitego zaćmienia Księżyca. Choć lipcowe zaćmienie Księżyca było widoczne z Polski, transmisja NASA była ciekawsza, jeżeli chcieliśmy zobaczyć to zjawisko z różnych perspektyw. Bez względu na to, czy oglądaliśmy to zjawisko patrząc przez okno, czy też zerkając w ekran komputera, naprawdę warto było zobaczyć tegoroczne zaćmienie Księżyca. Tak długiego spektaklu, podczas którego Księżyc całkowicie znikł, nie zobaczymy przez kolejne 100 lat.
Zaćmienie Księżyca, które obserwowaliśmy w piątek wieczorem, było wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze, było to najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Działo się tak, ponieważ Księżyc był w swoim apogeum, czyli w punkcie na orbicie, które jest najdalej odsunięte od Ziemi. Z kolei Ziemia znajdowała się w największej odległości od Słońca. Po drugie, podczas piątkowego zaćmienia Księżyc zniknął całkowicie, ale zanim to nastąpiło, przybrał czerwono-pomarańczową barwę.
Całkowite zaćmienie Księżyca. Dzisiejsze zaćmienie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku! Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
Zaćmienie Księżyca było główna, ale nie jedyną astronomiczną atrakcją na piątkowym niebie. Jeżeli dysponowaliśmy odpowiednim sprzętem, mogliśmy także zobaczyć Marsa, który znajdował się wyjątkowo blisko ziemskiego satelity. Ponadto w okolicy Księżyca widoczny był także Saturn oraz Jowisz.
Zaćmienie Księżyca 2018. Transmisja NASA jest już dostępna Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl