Zaćmienie Księżyca już dziś. Będzie wyjątkowe. Jak je oglądać?

Zaćmienie Księżyca, które dziś zobaczymy, będzie najdłuższe od 100 lat. Przy okazji nadarzy się dobra okazja do obserwacji Marsa.

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się około godziny 21.30 i potrwa godzinę i 43 minuty. Mateusz Wyszyński z Planetarium Niebo Kopernika wyjaśnia, że zjawisko, to wynika z niezwykłego układu Słońca, Ziemi i Księżyca.

Zaćmienie Księżyca - czemu będzie wyjątkowe?

Zaćmienie Księżyca powstaje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. W tym roku zaćmienie Księżyca będzie rekordowo długie, ponieważ orbita Księżyca jest elipsą i akurat teraz znajduje się on najdalej od Ziemi, tym samym najdłużej będzie pozostawał w jej cieniu. Podczas zaćmienia Księżyca przyjmie on czerwoną barwę.

Przeczytaj też: Dlaczego Księżyc będzie czerwony?

Zaćmienie Księżyca - gdzie i jak oglądać?

Wyszyński tłumaczy, że aby dobrze obserwować zaćmienie Księżyca należy znaleźć odsłoniętą przestrzeń. Każdy, kto chce od początku obserwować to zjawisko powinien znaleźć miejsce, które od wschodniej strony nie będzie zabudowane lub nie będzie tam drzew, ponieważ, zaćmienie zacznie się kiedy Księżyc będzie wschodził.

Do obserwacji dzisiejszego zaćmienia nie potrzebujemy żadnego sprzętu. Przeszkodzić nam może jedynie pogoda. 

Planetarium Niebo Kopernika w Warszawie, zaprasza na wspólne podziwianie nie tylko zaćmienia Księżyca, lecz także innych zjawisk na niebie. Przed budynkiem będą wystawione lunety a pracownicy planetarium będą opowiadać o tym zjawisku. W stolicy pogoda zapowiada się dobrze.

Opozycja Marsa

Jakie atrakcje czekają jeszcze dziś miłośników astronomii? W trakcie zaćmienia Księżyca będzie widoczny także bardzo jasny i czerwony Mars. Dzisiejszej nocy przypadać będzie jego opozycja - znajdzie się dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. Trzy dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku.

Więcej o: