Pożary w Grecji: wzrasta bilans ofiar. Ratownicy odnajdują zwęglone ciała w domach i autach

W pożarach w Grecji zginęło co najmniej 76 osób. Lokalne władze wschodniej Attyki obawiają się, że nie jest to ostateczny bilans. Wciąż odnajdowane są kolejne spalone ciała. Europejskie kraje oferują pomoc krajowi dotkniętemu tragedią.

Pożary w Grecji, które zaczęły rozprzestrzeniać się w poniedziałek, spowodowały śmierć co najmniej 76 osób. Niemal 200 osób zostało rannych. Nie wiadomo jeszcze, ile uznaje się za zaginione. Spłonęło ponad 2,5 tysiąca domów i setki samochodów. Premier Alexis Tsipras ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w regionie Attyka i w miejscowości Mati. Przez całą noc wielu Greków poszukiwało swoich bliskich, niektórzy z latarkami w rękach przeczesywali okolicę. Nie ma tam bowiem prądu ani wody. Przygotowane zostały specjalne miejsca schronienia dla osób, które zostały bez dachu nad głową.

Wśród ofiar pożarów są Polka i jej syn, mieszkańcy Wadowic. Zginęli, gdy zatonęła łódź, którą wraz z ośmiorgiem innych turystów próbowali uciec z zagrożonego hotelu.

Ratownicy przeszukują miejsca dotknięte ogniem, odnajdują zwęglone ciała ludzi i zwierząt w spalonych domach lub samochodach.

Według agencji AFP w miejscowości Mati odnaleziono ciała 26 osób, w tym dzieci. Próbowali uciec przed ogniem, obejmowali się wzajemnie. Jak stwierdził obecny na miejscu ratownik, byli to "prawdopodobnie członkowie rodzin, przyjaciele lub obcy ludzie, skupieni w ostatniej próbie walki o bezpieczeństwo".

Co najmniej sześć osób zginęło w morzu w trakcie ucieczki przed płomieniami.

Pożary w Grecji. Europa oferuje pomoc

Walka z ogniem nadal trwa. Jak poinformował na Twitterze prezydent Andrzej Duda, do Grecji pojadą dwa zespoły modułowe Państwowej Straży Pożarnej, które mają wesprzeć akcję ratunkowo-gaśniczą.

Chorwacja zaoferowała greckiemu rządowi dwa samoloty Canadair, dzięki którym można gasić pożary z powietrza. Na podobny krok zdecydowały się m.in. Włochy i Hiszpania. Pomoc zaproponowała także niemiecka kanclerz Angela Merkel i turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Więcej o: