Pożary w Grecji. Władze proszą o pomoc. Duda zapewnia: Polscy strażacy pomogą w akcji ratunkowej

Pożary w Grecji pochłaniają kolejne ofiary, łącznie już ponad 70 osób. Andrzej Duda zapowiedział, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyśle tam strażaków, którzy pomogą w akcji ratowniczej.

Pożary w Grecji ciągle się rozprzestrzeniają: ponad 70 ofiar śmiertelnych, 156 rannych

Pożary w Grecji zbierają śmiertelne żniwa. W płomieniach zginęło już ponad 70 osób, rannych jest 156 kolejnych, 11 spośród nich jest w stanie krytycznym, a liczby te stale rosną. Wśród ofiar śmiertelnych pożarów w Grecji jest także dwoje Polaków - kobieta oraz dziecko, którzy spędzali w Grecji tegoroczne wakacje.

W związku z szalejącym w okolicach Aten pożarem, Polska wysłała do Grecji dwa zespoły modułowe Państwowej Straży Pożarnej. O takiej decyzji Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji poinformował na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Rano w rozmowie z nami rzecznik Komendy Głównej PSP, że na razie polscy strażacy nie będą delegowani do Grecji, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Dopiero później greckie władze poprosiły o pomoc za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. Polski rząd wyraził gotowość do udzielenia pomocy greckim służbom, które walczą z pożarami pustoszącymi okolice Aten. 

"Jeżeli Grecja potwierdzi potrzebę pomocy ze strony Polski, to Państwowa Straż Pożarna może udzielić takiego wsparcia. W tym przypadku strażacy są gotowi do wysłania dwóch modułów" - poinformowało MSWiA. Dodano, że przed decyzją o wysłaniu polskich strażaków "brana jest pod uwagę aktualna sytuacja pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce".

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję).

Pożary w Grecji: wśród ofiar śmiertelnych kobieta i dziecko z Polski

Polacy, którzy zginęli w wyniku pożarów w Grecji, byli na wycieczce z biura Grecos w okolicach Aten. Paradoksalnie, kobieta i dziecko nie zginęli w płomieniach, a w wodzie. Byli na pokładzie łodzi, którą ewakuowano turystów z hotelu Ramada, w miejscowości Mati. Ewakuacja odbywała się w godzinach nocnych, koordynowały ją służby greckie. Na pokładzie łodzi ewakuacyjnej było 10 osób. Łódź wywróciła się i zginęli wszyscy jej pasażerowie.

Polka, która zginęła, przyjechała na wakacje z dwójką dzieci oraz mężem. Jej drugi syn oraz ojciec rodziny żyją i pozostają pod opieką ambasady i biura podróży, z którym udali się na wycieczkę.

Pożary w Grecji. Liczba ofiar śmiertelnych ciągle rośniePożary w Grecji. Liczba ofiar śmiertelnych ciągle rośnie Fot. Theodora Tongas / AP Photo

Andrzej Duda składa kondolencje, ambasador zapewnia, że Polacy są bezpieczni

Prezydent Andrzej Duda na swoim koncie na Twitterze opublikował kondolencje z powodu śmierci dwojga polskich obywateli. Jak napisał Duda, Ambasador RP w Atenach zapewnił go, że pozostali turyści z Polski są bezpieczni. Z Grecji docierają też wiadomości, że wiatr wyraźnie osłabł, co ułatwia strażakom gaszenie rozprzestrzeniających się pożarów.

Więcej o: