Opuściła nas najdzielniejsza i najwrażliwsza Oksana Szaczko. Opłakujemy ją razem z rodziną i przyjaciółki i oczekujemy na ostateczne informacje od policji. Na razie wiemy tylko, że 23 lipca ciało Oksany znaleziono w jej mieszkaniu w Paryżu
- poinformował Femen na swojej stronie. Ze wstępnych informacji wynika. że Szaczko popełniła samobójstwo. Kobieta miała 31 lat. Według tabloidu "Mirror", Szaczko od jakiegoś czas cierpiała na depresję. Działaczki oddały hołd koleżance:
Oksana Szaczko była jedną z największych bojowniczek o sprawiedliwość społeczną, walczyła o siebie i wszystkie kobiety. Stałyśmy razem na Placu Niepodległości w Kijowie, machałyśmy flagami i wykrzykiwałyśmy hasła, przetrwałyśmy razem w białoruskim lesie, po tym, jak nas torturowano i maszerowałyśmy razem ulicami Paryża, gdzie formowałyśmy nowe bataliony bojowniczek. Oksana zawsze była prawdziwą wojowniczką. Opuściła nas, ale jest tu i wszędzie. Jest w każdej z nas, która stała obok, jest w Femenie, który współzakładała, jest w swoich obrazach, które pokazywały jej talent i jest w historii feminizmu.
Szaczko z wykształcenia była malarką. W 2008 roku została jedną z założycielek Femen - ukraińskiego ruchu feministycznego. Przed pięcioma laty Francja przyznała jej azyl polityczny i od tego czasu mieszkała w Paryżu.
Femen - jak deklarują aktywistki - walczy z patriarchatem w jego trzech wymiarach - wykorzystywaniem seksualnym kobiet, dyktaturą i religią. W swoich akcjach zwraca uwagę na przemoc wobec kobiet, prostytucję, turystykę seksualną czy naruszanie praw obywatelskich. Działaczki stały się znane z protestów, podczas których rozbierały się (najczęściej do pasa). Znanymi akcjami Femen było m.in. wejście na dzwonnice soboru Mądrości Bożej w Kijowie. Kobiety biły w dzwony i rozwinęły transparent z napisem "stop" - dotyczyło to planu wprowadzenia zakazu aborcji. Demonstrowały też podczas wyborów prezydenckich w Rosji, w lokalu wyborczym, gdzie głosy oddawał Władimir Putin.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.