Polscy strażacy w Szwecji walczą z pożarami. Skala żywiołu jest ogromna

Polscy strażacy pojechali do Szwecji, aby pomóc opanować trawiące ją pożary. Sytuacja jest niezwykle trudna - nadal płoną 53 miejsca w całym kraju.

Szwecja zmaga się z niebezpiecznymi pożarami spowodowanymi rekordowo wysokimi temperaturami. Jeszcze w sobotę było ich 74. Służbom udało się nieco opanować sytuację, jednak w niedzielę po południu płonęły 53 miejsca w całym kraju. Ze względu na skalę pożarów, Szwecja wystąpiła do Unii Europejskiej z prośbą o udzielenie jej pomocy przez inne kraje europejskie. Jedną z najliczniejszych ekip wysłanych do Szwecji jest ekipa polska - wysłano 139 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i 44 pojazdy, głównie gaśnicze.

Polscy strażacy walczą w środkowej części Szwecji

Strażacy z Polski będą działać w pobliżu miejscowości Sveg w środkowej części kraju. Misja planowana jest na 14 dni. Jak powiedział dla IAR dowódca polskiej grupy strażaków młodszy brygadier Michał Langner, działania mieli zacząć dziś przed godziną 9.00.

Tymczasem wczoraj w internecie pojawił się film, który prezentuje, jak wygląda sytuacja na miejscu w Szwecji.

Szwecja powitała Polaków w niezwykły sposób

Polscy strażacy przybyli do Sveg w niedzielę wieczorem. Przez całą drogę obserwowali wdzięczność Szwedów, którzy witali ich, wychodząc na ulice. Przygotowywali również transparenty, machali - dziękowali w ten sposób za okazaną przez Polaków pomoc. 

CZYTAJ TAKŻE: Polscy strażacy jadą na pomoc do Szwecji. Mieszkańcy witają ich przy drogach. "Dziękujemy, Polsko"

CZYTAJ TAKŻE: Rekordy temperatur, susza, Szwecja cała w czerwieni. Pożary są widoczne nawet z satelity