Brytyjczycy zidentyfikowali sprawców ataku na Siergieja Skripala i jego córkę

Brytyjskie służby twierdzą, że ustaliły podejrzanych o próbę otrucia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala, i jego córki.

Siergiej Skripal to były agent rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który po zdemaskowaniu współpracował z wywiadem brytyjskim. W marcu został otruty w Salisbury rosyjskim środkiem chemicznym, zwanym nowiczokiem. Wraz z nim została otruta jego córka Julia.

Brytyjskie służby uważają, że sprawca lub sprawcy tego ataku zostali już zidentyfikowani. Na razie nie podają jednak żadnych szczegółów. 

Według informatora agencji Press Association, atak przygotowało kilka osób. Brytyjskie służby mają być pewne, że to Rosjanie, ale na razie nie potwierdził tego Scotland Yard. Podejrzanych ustalono po przejrzeniu pięciu tysięcy godzin nagrań monitoringu z Salisbury i okolic i po porównaniu ich z nagraniami z lotnisk i portów, pokazujących ludzi przybywających do Wielkiej Brytanii.

Nowiczok: kolejni zatruci

Oboje wrócili do zdrowia po kilku miesiącach spędzonych w szpitalu. Dwadzieścia dni temu tym samym środkiem zatruły się w Salisbury dwie inne osoby. 44-letnia kobieta zmarła, mężczyzna walczy o życie.

Brytyjskie władze oskarżyły o otrucie Skripalów rosyjskie służby specjalne. Doprowadziło to do zaostrzenia stosunków między krajami zachodniej Europy a Rosją.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

To był najciemniejszy miesiąc w stolicy Rosji. Słońce wyszło tylko na 6 minut

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Brytyjczycy zidentyfikowali sprawców ataku na Siergieja Skripala i jego córkę
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl