Oto Tempest. Brytyjczycy ujawnili makietę myśliwca szóstej generacji

Tempest - tak będzie nazywać się myśliwiec szóstej generacji, którego makietę zaprezentowano podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Farnborough w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd przeznaczy na prace nad myśliwcem ok. 2 miliardy funtów.

Ministerstwo obrony narodowej Wielkiej Brytanii ujawniło szczegóły dotyczące utworzenia nowego myśliwca RAF-u. Maszyna będzie nosiła nazwę Tempest [ang. - nawałnica] i docelowo ma zastąpić Euromyśliwiec Tajfun.

Tempest za 2 miliardy funtów

Makietę myśliwca Tempest zaprezentowano w trakcie Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Farnborugh.

Rząd ma przeznaczyć 2 miliardy funtów na skonstruowanie myśliwca szóstej generacji. Jego budowa ma zakończyć się w 2025 roku, docelowo ma znaleźć się we flocie w 2035 roku.

Jak informuje "Guardian", w konstrukcję zaangażowane są również prywatne firmy, które dotychczas zainwestowały setki milionów funtów. Tempesta stworzy konsorcjum składające się z brytyjskiej firmy BAE Systems, twórcy silników firmy Rolls-Royce, włoskiej firmy lotniczej Leonardo i europejskiej firmy zbrojeniowej MBDA.

Tempest będzie mógł latać również jako maszyna bezzałogowa. Na jego pokładzie znajdą się urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję, które ułatwią m.in. namierzanie celu.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Arnold Schwarzenegger do Donalda Trumpa: Sprzedałeś nasz kraj. Co jest z tobą nie tak?

Więcej o: