Donald Trump pisze przed spotkaniem z Putinem: Złe relacje z Rosją przez amerykańską głupotę

Przed spotkaniem Donalda Trumpa z Władimirem Putinem w Helsinkach na Twitterze pojawiło się kilka wpisów amerykańskiego prezydenta.

Donald Trump napisał między innymi, że "nasze relacje z Rosją nigdy nie były gorsze dzięki wielu latom amerykańskiej lekkomyślności i głupoty, a także "polowaniu na czarownice", jak amerykański prezydent nazywa postępowanie, prowadzone w sprawie jego domniemanych związków z Rosją.

W zeszłym tygodniu amerykańska prokuratura postawiła 12 agentom rosyjskiego wywiadu zarzuty, dotyczące między innymi włamania do systemu komputerowego Partii Demokratycznej i jej kandydatki w wyborach prezydenckich, Hillary Clinton. Donald Trump zapowiedział, że poruszy tę sprawę na spotkaniu z prezydentem Rosji.

Amerykański prezydent napisał też, że zeszłotygodniowy szczyt NATO był sukcesem, ale media relacjonowały go w niedokładny sposób. Donald Trump dodał, że odbiera telefony od przywódców wielu państw Sojuszu, którzy dziękują mu za "zebranie ich razem" i za skupienie się na zobowiązaniach finansowych w NATO. "NATO jest teraz silne i bogate" - podkreślił Donald Trump.

Szczyt w Helsinkach

Spotkanie Trumpa z Putinem rozpocznie się w południe polskiego czasu w pałacu prezydenckim w Helsinkach. Nie wiadomo, jak długo potrwa, choć organizatorzy zaplanowali konferencję prasową trzy godziny później. Tematy rozmowy nie zostały ściśle określone.

Gospodarzem rozmów Donalda Trumpa i Władimira Putina jest prezydent Finlandii Sauli Ninisto, który przyjął amerykańskiego prezydenta na śniadaniu. Donald Trump mówił podczas porannego spotkania o niedawnym szczycie NATO w Brukseli w kontekście sporu o zwiększenie udziału sojuszników w finansowaniu Sojuszu. “Mieliśmy kilka dni temu wspaniałe i udanego spotkanie. Myślę, że NATO nigdy jeszcze nie było tak zjednoczone. Przywódcy zgodzili się na spotkaniu, by płacić więcej, bo mieliśmy wiele problemów z tymi, którzy nie płacą. Teraz płacą i to płacą szybciej. Myślę, że NATO nigdy nie było tak silne jak dziś” - mówił Donald Trump.

Tymczasem liderzy krajów NATO twierdzą, że w Brukseli nie podjęli żadnych nowych zobowiązań finansowych, a jedynie potwierdzili ustalenia sprzed czterech lat z Walii.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o: