W Egipcie odnaleziono ogromny, czarny sarkofag z granitu. Nikt nie wie, kto jest w środku

Podczas wykopalisk archeologicznych w Egipcie odnaleziono wielki, czarny sarkofag z granitu. Odkryto go w Aleksandrii na północy kraju. Jego wymiary wskazują, że najprawdopodobniej należał do osoby o wysokim statusie społecznym.

Odnaleziony podczas wykopalisk archeologicznych w Egipcie sarkofag o wymiarach 185 cm wysokości, 265 cm długości i 165 cm szerokości jest największym tego typu znaleziskiem w Aleksandrii. Był zakopany 5 metrów w głąb ziemi.

W Egipcie odnaleziono wielki, czarny sarkofag

Sarkofag został odkryty przypadkiem - podczas oczyszczania terenu pod nowy budynek.

Jak informuje portal sciencealert.com, przy sarkofagu odnaleziono też wielką, alabastrową rzeźbę w kształcie ludzkiej głowy. Zdaniem archeologów przedstawia ona wizerunek osoby pochowanej w sarkofagu, jednak do tej pory te informacje nie zostały potwierdzone.

W Egipcie odnaleziono wielki, czarny sarkofag z granituW Egipcie odnaleziono wielki, czarny sarkofag z granitu Fot. Egypt Ministry of Antiquities

Zdaniem archeologów w sarkofagu tej wielkości najprawdopodobniej spoczywa osoba o wysokim statusie społecznym.

Zdaniem Aymana Ashmawy z egipskiego ministerstwa starożytności nienaruszona zaprawa trumny może wskazywać na to, że została ona zapieczętowana ponad 2 tys. lat temu. To również rzadkość - większość starożytnych grobowców w Egipcie na przestrzeni wieków została splądrowana. Dzisiaj archeolodzy rzadko spotykają nietknięte przez wieki miejsca spoczynku.

W Egipcie odnaleziono wielki, czarny sarkofag z granituW Egipcie odnaleziono wielki, czarny sarkofag z granitu Fot. Egypt Ministry of Antiquities.

Archeolog amator z Wągrowca usłyszał zarzuty. Zgromadził Setki zabytkowych przedmiotów

Więcej o: