Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem podczas szczytu NATO. "Rozmowa o współpracy wojskowej"

W Brukseli doszło do krótkiego spotkania prezydentów Polski i USA. Miało się ono odbyć w jednym z pokojów delegacji NATO, świadczą o tym m.in. zdjęcia zamieszczone przez Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy.

W Brukseli trwa szczyt NATO i jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, podczas niego doszło do krótkiego spotkania Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Obaj prezydenci uczestniczą we właśnie rozpoczętym po południu szczycie Sojuszu.

Spotkanie Duda-Trump w Brukseli

Krótkie spotkanie - jak informuje Polskie Radio - nie było wcześniej planowane. Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump mieli rozmawiać przed rozpoczęciem szczytu NATO w pokoju, należącym do amerykańskiej delegacji przy NATO. Zdjęcia z tego spotkania pojawiły się na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

W krótkim spotkaniu uczestniczyli też minister Krzysztof Szczerski oraz doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA John Bolton.

O czym rozmawiali prezydenci USA i Polski?

Według relacji Krzysztofa Szczerskiego, obaj prezydenci rozmawiali przede wszystkim o szczegółach amerykańsko-polskiej współpracy wojskowej. Politycy mieli też rozmawiać o planach ewentualnych spotkań na najwyższym szczeblu.

Kilka tygodni temu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz informował, że strona polska stara się zorganizować jesienią oficjalne spotkanie prezydentów Trumpa i Dudy w Stanach Zjednoczonych.

Niedawno dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek pisał, że spotkanie Duda - Trumpwarunkiem miało być wprowadzenie zmian w ustawie o IPN (do czego już doszło).

Szczyt NATO w Brukseli

Szczyt NATO zaplanowany jest na 11-12 lipca w Brukseli, w polskiej delegacji poza prezydentem Andrzejem Dudą znalazł się też minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Tegoroczny szczyt NATO w Brukseli przyniesie decyzję w sprawie reformy Struktury Dowodzenia NATO. Mają być poruszone także kwestie zwiększania wydatków na obronność, a także tematy wsparcia partnerów Sojuszu na południu (Tunezji, Iraku i Jordanii).

Więcej o: