Donald Trump uderza w Niemcy przed szczytem NATO. Merkel odpowiada: Doświadczyłam okupacji

- Bronimy Niemiec, a później oni budują z Rosją rurociąg za miliardy - mówił Donald Trump przed szczytem NATO. Wspomniał, że Niemcy są "kontrolowane" przez Moskwę. - Na własnej skórze doświadczyłam radzieckiej okupacji - odparła Angela Merkel.

Szczyt NATO jeszcze się nie zaczął, a w Brukseli już zrobiło się gorąco. Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem i ostro zaatakował kraje NATO, w tym Niemcy. 

Trump skarżył się, że Ameryka płaci stanowczo zbyt wiele na wspólną obronność w porównaniu z innymi krajami członkowskimi. Już wcześniej prezydent atakował państwa NATO za niespełnianie obietnicy wydawania 2 proc. PKB ma obronność. Zarzucił też Niemcom, że będąc w NATO, równocześnie współpracują z rosyjskim koncernem Gazprom i kupują gaz poprzez rurociąg Nord Stream.- To bardzo smutne, że Niemcy robią wielki deal na ropę i gaz z Rosją. Mamy was bronić przed Rosją, a Niemcy płacą Rosji miliardy i miliardy dolarów - mówił prezydent.

Angela Merkel wspomina czasy NRD

Amerykański prezydent stwierdził, że Niemcy są "zakładnikiem" Rosji i powiedział, że "70 proc. kraju będzie kontrolowane przez rosyjski gaz". - Ty mi powiedz, czy to jest odpowiednie? - mówił do szefa NATO.

Kilka godzin później, krótko przed rozpoczęciem szczytu, kanclerz Niemiec Angela Merkel odparła zarzuty Trumpa w wypowiedzi dla mediów - podaje Reuters. - Doświadczyłam na własnej skórze czasów, gdy część Niemiec była kontrolowana przez Związek Radziecki - powiedziała kanclerz. Merkel dorastała w Niemieckiej Republice Demokratycznej.  - Jestem bardzo szczęśliwa, że dziś jesteśmy zjednoczeni i wolni. Dzięki temu sami podejmujemy decyzje i niezależnie kreujemy swoją politykę - stwierdziła.

Kanclerz zapewniła, że jej kraj robi wiele dla NATO. Wymieniała m.in. zaangażowanie w sojusz pod względem liczby żołnierzy oraz obecność niemieckiego kontyngentu w Afganistanie. - Tam bronimy interesów USA - powiedziała.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Donald Trump uderza w Niemcy przed szczytem NATO. Merkel odpowiada: Doświadczyłam okupacji
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl